Decentralisatie van archeologisch onderzoek niet altijd gewenst Hans Bollebakker - In de raadszaal van het 14e eeuws stadhuis van Dor drecht werd 14 februari tijdens een symposium de handelseditie gepre senteerd van het proefschrift van dr. Herbert Sarfatij. Diens onderzoek in het centrum van Dordrecht vormde een onderdeel van het ROB-project 'urbanisatie'. Dit project werd in de jaren zestig als nieuw beleid op poten gezet en was gericht op grootschalig onderzoek naar middeleeuwse urba nisatieprocessen, waarin ook stadsarcheologie als zelfstandig onderdeel opgenomen was. Zomer 1968 ging het onderzoek in Dordrecht van start. PROFESSOR BAZELMANS (archeoloog, directielid en hoofd sector kennis erfgoed van de RACM) belichtte tijdens het symposium ter introductie de bevolkingsontwikkeling in de Lage Landen tussen de Romeinse tijd en de vijftiende eeuw (met een uitstapje diep de pre historie in). Voor het jaar 1500 werd een eerste, vrij exacte schatting van het bevolkingsaantal van het huidige Nederland gemaakt. 'Veel mensen zijn sterk georiënteerd op de Gouden Eeuw, maar de grondslag daarvoor werd in de twaalfde en dertiende eeuw gelegd, ook voor Dordrecht was dit een cruciale periode.' Hoe verliepen de urbanisatieprocessen? Herbert Sarfatij1 leidde het onderzoekspro ject Urbanisatie. Er zijn hiervoor uitgebreide opgravingen uitgevoerd in de binnensteden van Nijmegen, Deventer, Tiel en Dordrecht. Het nu verschenen Archeologie von een deltastad is de synthese van een grote serie opgravingen in het centrum van Dordrecht, die de ROB onder zijn leiding heeft verricht. Systematisch kon worden voortgebouwd op door hem eerder gevonden resultaten. De impact van dit stadsarcheolo- gisch onderzoek gaat aanzienlijk verder: het is de basis voor het leggen van verbanden, teneinde zicht te krijgen op het middeleeuwse urbanisatieproces. De onderzoeksresultaten verdienen inderdaad de handelsuitgave die nu voorligt. De archeolo gische literatuur en de Nederlandse geschied schrijving worden er aanzienlijk door verrijkt, ook en vooral omdat het onderzoek zich afspeelt op verschillende niveaus van analyse, uiteraard letterlijk maar ook methodologisch. Archeologie van een deltastad2 is een bewer king van het proefschrift Dordracum Exca- vatum, waarop de auteur in 2006 promoveerde aan de Universiteit van Amsterdam. Schoolvoorbeeld De inhoud is gebaseerd op opgravingen in de binnenstad van Dordrecht. Deze werden tussen 1968 en 1989 door de toenmalige Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemonderzoek (nu onderdeel van de RACM) onder leiding van dr. Sarfatij verricht. Het onderzoek is een school voorbeeld van wat uitgebreid en intensief stadsarcheologisch onderzoek voor nieuwe kijk op de geschiedenis van een stad kan leveren. In dit geval over de deltaomstandigheden waarin Dordrecht in de 12e eeuw ontstond. Het letterlijk 'maken' van de ondergrond door aan plempingen en indrukwekkende ophogingen, de elkaar opvolgende stadsuitbreidingen en de daarmee gepaard gaande uiteenlopende vormen van bakstenen bebouwing in tien tallen opgegraven huisplattegronden, schetsen het archeologische verhaal van de stedelijke bewoning. Talrijke kaarten, foto's en teke ningen in nauwe relatie tot de tekst maken dit proces vanuit de middeleeuwen tot ver daarna duidelijk. Zo ontstonden nieuwe historisch topografische inzichten, die voordien niet af te leiden waren uit de traditionele geschreven en getekende bronnen. Er komen in dit boek verschillende niveaus van analyse aan bod: van de uitge breide opgravinglocatie in het westelijke bin nenstadsgedeelte Poortzijde naar de wording van de gehele stadsnederzetting Dordrecht, en via de verstedelijking van West-Nederland naar het middeleeuwse urbanisatieproces op algemeen Noordwest-Europees niveau. Juist deze combinatie maakt het belang van de stadsarcheologie op het terrein van de stads geschiedenis meer dan duidelijk. Het onderzoek hangt samen met een veel groter internationaal georiënteerd onderzoek, dat beoogt zicht te krijgen op de urbanisatie in de middeleeuwen, waarvoor Dordrecht bewust is uitgekozen. Het boek geeft een nieuw en boeiend beeld van de geschiedenis van Dordrecht die als gevolg van de opgravingresultaten op sommige punten herschreven moet worden. Daarmee is stadsarcheologie een hoogst actueel thema in de hedendaagse geschied schrijving en een wezenlijke bijdrage aan de archeologische waardekaart. Men mag hopen dat dit onderzoek in Dordrecht zal leiden tot een veel breder onderzoek naar hoe de ontwik keling van deze stad zich verhoudt tot het alge mene proces van de verstedelijking in noord west-Europa tijdens de middeleeuwen. Het belang van de stadsarcheologie en de publicatie 14 Heemschut oktober 2008 Archeologie van een deltastad

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2008 | | pagina 16