'Niet nodig om binnen te kijken, die bouwval gaat toch tegen de vlakte' Eric Ie Gros - De Drentse keuterijen, de boerderijen van armen, verdwijnen in snel tempo. Waar een paar jaar geleden nog een klein bedoeninkje stond, is nu maar al te vaak een modern, boerderijaehtig bouwwerk verrezen. Heemschut Drenthe en Het Drents Landschap legden de geschiedenis van de keuterij vast in een boek dat de titel 'Keuterijen in Drenthe' kreeg. Nog niet eens zo lang geleden, niet meer dan een jaar of vijftig, zestig, stonden overal op het Drentse platteland keute rijen. Het waren optrekjes van arme boeren, die niet of nauwelijks konden rondkomen van de opbrengst van de paar bunder land waarover ze beschikten. Vaak moesten ze een bijbaantje nemen, bijvoorbeeld als melkrijder of als arbeider bij een grote boer. Als je vandaag de dag door Drenthe fietst, dan zie je nog steeds keuterijen. Soms, als je geluk hebt, nog redelijk in oorspronkelijke straat, maar vaker compleet verbouwd en alleen met moeite herkenbaar als de plaats waar ooit een kleine boer en zijn gezin vochten voor een schamel bestaan. Verbouwen Eigenlijk is het wel begrijpelijk dat zo veel voormalige keuterijen ingrijpend zijn verbouwd. Ze waren donker, klein en vaak slecht gebouwd. In het woongedeelte waar ooit een gezin van vader, moeder, grootouders en soms tien of meer kinderen kon wonen, is nu maar amper ruimte voor twee personen. Meestal is dat een ouder echtpaar en soms zijn het ook jongere mensen, maar die laatsten verhuizen meestal als er kinderen komen. Om ruimte te winnen hebben de huidige bewoners er dan ook nog de oude stal bij het woongedeelte getrokken. Waar een paar koeien, wat schapen, een geit en een enkele keer een paard stond, vind je nu een slaapkamer, een eetkamer of een keuken. De zolder, waar de kinderen onder de hanenbalken sliepen, kan tot een luxueuze loungeruimte zijn omgebouwd. Slechts in spaarzame gevallen zijn die ver bouwingen met aandacht en respect voor de cultuurhistorische waarde van het boerderijtje uitgevoerd. Vaker zijn alleen de contouren nog herkenbaar en soms lukt ook dat niet meer. Veel keuterijen zijn domweg gesloopt. De laatste keuterboer is dan gestopt met zijn bedrijf en de kopers zijn redelijk gefortuneerde mensen, die zijn geïnteresseerd in de grond en de locatie, maar niet in het gebouwtje. Makelaars vertellen dat potentiële kopers niet eens meer binnen kijken. Niet nodig, zeggen de kopers, want die bouwval gaat toch tegen de vlakte. Vastleggen Veel valt er niet te doen aan die teloorgang van een belangrijk deel van het Drentse cultu rele erfgoed. De bescherming laat te wensen over, al is een enkele keuterij wel aangewezen en beschermd als monument. Maar dat zijn uitzonderingen, het merendeel is vogelvrij. Daarom rest er weinig anders dan beschrijven en vastleggen van wat in snel tempo verdwijnt. Datzelfde geldt voor de verhalen van de keuters en hun gezinsleden. Ze zijn er nog, al gaat het vaak om herinneringen van kinderen of kleinkinderen van de mensen die daadwerke lijk een bestaan als keuterboer hebben geleid. Ook die kinderen zijn niet meer de jongsten en hun verhalen dreigen net als de keuterijen te verdwijnen. Om zo veel mogelijk vast te leggen van wat onherroepelijk verloren lijkt te gaan, verschijnt op initiatief van de Bond Heemschut en de stichting Het Drentse Landschap deze maand een boek over de Drentse keuterijen, inclusief twee uitstapjes naar Friesland en Duitsland. Het boek beschrijft de bouwhistorie van de bedoe- ninkjes en bevat een inventarisatie van wat er nog resteert in Drenthe. Twee Drenten - de ene woonde als kind op een keuterij en de andere kwam regelmatig op de keuterij van zijn grootouders - vertellen het verhaal van het dagelijks leven in armoede en van de sterke banden met familie en buurtge noten. Fotograaf Sake Elzinga legde in beeld vast, wat er nog rest van de schamele woningen van de keuters. 'Keuterijen in Drenthe' Het boek over de Drentse keuterijen is een initiatief van Heemschut Drenthe en de stichting Het Drentse Landschap en kost 19,50. Het boek wordt eind oktober gepresenteerd tijdens een symposium over de Drentse keuterijen. oktober 2008 Heemschut 13 tel* Drents Heemschut met boek over keuterijen

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2008 | | pagina 15