Gelukkig is in de gemeente Amsterdam inmiddels ook discussie ontstaan over het huidige monumentenstelsel. De centrale stad wil de monumentenzorg centraliseren. Hetz zou een enorme vooruitgang zijn. Dit betekent namelijk dat we in de toekomst bij sloopdreigingen weer terecht kunnen bij de centrale stad, die meer oog heeft voor het belang van monumenten. De bovenstaande werkwijze was nieuw voor de commissie, normaal reageren we immers op sloopdreigingen. Dergelijke acties gaan vaak gepaard met veel (negatieve) emoties. Nu konden we op een rustige manier ons positieve verhaal brengen. We hebben kennis gemaakt met veel raadsleden en met hen op een open manier gesproken over het erfgoed in hun eigen stadsdelen. We werken nu gezamenlijk aan één doel, namelijk een mooiere woonwijk met een plek voor erfgoed. Dit is een doel dat volgens ons vele raadsleden moet aanspreken. Wij hopen dat deze manier van werken een inspiratiebron is voor andere commissies. Er zijn nog vele gemeenten die te weinig oog hebben voor het wederopbouwerfgoed. Ook op andere plekken in het land moet het mogelijk zijn om jong erfgoed in het bewustzijn van de politici en op de monumentenlijst te krijgen. Dit kan door het geven van rondleidingen of houden van een powerpoint presen tatie, het schrijven van een mooie brochure of het versturen van een informatieve brief plus eigen selectie (of lijst met een aantal bijzon dere voorbeelden) van het waardevolle wederopbouwerfgoed. Uiteraard kost deze werkwijze veel tijd, maar als er eenmaal enthou siasme is bij een aantal raadsleden kan de omslag heel snel gaan. De commissie Amsterdam wil haar ervaringen graag met andere Heemschutters delen! Meer en Vaart in Amsterdam Osdorp. Een heel kenmer kende stedelijke laan met in een groenstrook de trams. Links staat hoogbouw, rechts groen en de Sloterplas. Foto Marjo Huijsmans De Pius X-kerk in Slotervaart ging dit voorjaar voor de naoorlogse stad verloren. De discussies rond behoud, herbestemming en sloop schudden de wijk wakker. Foto Fleemschut oktober 2008 Heemschut 11

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2008 | | pagina 13