Tijd voor echte belangstelling voor Amsterdam Norman Vervat - De Amsterdamse wethouder Tjeerd Herrema van de centrale stad presenteerde in januari zijn wederopbouw top 100 voor de hoofdstad. Deze lijst laat zien welke bouwwerken uit de periode 1945 tot 1965 volgens Amsterdam behoudenswaard zijn. De lijst is hoofdzakelijk bedoeld als discussiestuk. ET IS DE BEDOELING om in de nabije toekomst daadwerkelijk over te gaan tot bescherming van (een deel van) deze geselec teerde gebouwen. De Commissie Amsterdam van Heemschut reageerde verheugd op de top 100, omdat de gemeente nu eindelijk belang stelling toont voor het belangrijke wederop- bouwerfgoed. Helaas is de top 100 niet het instrument dat in Amsterdam nodig is om het wederopbouwerfgoed te redden. Voor een aantal gebouwen uit de lijst bestaat namelijk een reële sloopdreiging en één object, de Pius- X kerk in Slotervaart, is zelfs al gesloopt. Het grote probleem is, dat de bevoegdheid om monumenten aan te wijzen in Amsterdam niet bij de centrale stad, maar bij de diverse stadsdelen ligt. In de naoorlogse wijken is het beschermen van gebouwen door de grootscha lige herstructurering die daar gaande is een zeer actueel probleem. Voor deze ambitieuze plannen dient een aanzienlijk deel van de bestaande bebouwing te wijken. Vaak blijkt er totaal geen aandacht te zijn voor het erfgoed. Er zijn wel deelraadsleden die zich inzetten voor het gebouwde erfgoed, maar vaak kunnen zij niet voldoende gewicht in de schaal leggen om bepaalde gebouwen te redden. Heemschut constateert dat het bewustzijn in de stadsdelen inmiddels langzaam aan het groeien is. Men ontplooit inmiddels zelf initi atieven of toont bereidheid om naar ons te luis teren. In Slotervaart schrok de stadsdeelraad van de harde acties rond de sloop van de Pius-X kerk. De strijd om de kerk is verloren, maar het stadsdeel werkt inmiddels wel aan het opstellen van een monumentenlijst. In de stadsdelen Geuzenveld-Slotermeer en Osdorp is meer werk te verzetten. Heemschut heeft daarom samen met het Cuypersgenoot- sehap en Pro-West (vereniging Promotie Westelijke Tuinsteden) besloten om bij de raadsleden meer bewustzijn voor het erfgoed te creëren en hen vervolgens te activeren om zich voor dit erfgoed in te zetten. Om dit te bereiken zijn stadswandelingen geor ganiseerd, zoals in Osdorp, waar met een groep raadsleden een rondgang langs een aantal bijzondere gebouwen en stedenbouwkundige structuren is gemaakt. Deze wandelingen maken de raadsleden hopelijk bewust van het waardevolle erfgoed dat ook in de eigen, jonge woonwijken te vinden is. Nu, na een aantal wandelingen, schrijven we als Amstedamse commissie brieven en monumentenaanvragen. Wij hopen dat een aantal belangrijke gebouwen nu daadwerkelijk tot gemeentelijk monument zal worden aangewezen. In Osdorp gaat dat zo goed als zeker lukken, in Geuzenveld-Slotermeer is er nog meer werk nodig. Andere stadsdelen, waaronder Noord, volgen nog. Uiteraard is het bijzondere karakter van de Westelijke Tuinsteden niet gered door de bescherming van een klein aantal gebouwen. Ook in de toekomst ligt veel werk op ons te wachten. Wij geloven echter wel dat de eerste grote stap met deze wanelingen gezet is. N. Vervat is lid van de Commisie Amsterdam van Heemschut, student en is onlangs toege treden tot de redactie. 10 Heemschut oktober 2008

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2008 | | pagina 12