de Stelling van Amsterdam. Naast bijzondere woonhuizen, waaronder veel houtbouw, blijken ook eirea zestig grens palen de status van provinciaal monument te bezitten. Vele daarvan zijn te vinden op de grens van Noord Holland met Utrecht. Andere karakteristieke objecten zijn de stolpen waarvan het silhouet zo kenmerkend is voor het Noord-Hollandse landschap. Op de lijst staan verder dijken, zoals de kilometerslange dijken langs het IJsselmeer, de oude IJdijk en de West- Friese Omringdijk uit de 12e en 13e eeuw. Maar ook kleiputten, langgerekte sloten met grillige vormen doordat er vroeger de klei werd gewonnen voor de bouw van de dijken, en braken staan er op. Braken of wielen zijn ronde vormen in de dijk, ontstaan nadat natuurlijke dijkdoorbraken niet meer op dezelfde plek gedicht konden worden. Als keuzecriterium werd steeds gekeken naar de cultuurhistorische waarde van het object binnen de ontwikkelingsgeschiedenis van Noord-Holland. Gebouwen zijn dan ook niet geselecteerd vanwege de naam van een bekende architect. De lijst is daarnaast tot stand gekomen in nauw overleg met gemeenten. Weliswaar kennen meer provincies provinciale monumenten, maar alleen Noord-Holland bezit een dergelijke uitgebreide lijst van circa 620 objecten. De provincie is van mening dat de lijst representatief is voor haar monumenten- bezit. Aan de lijst worden dan ook geen nieuwe monumenten toegevoegd, hoewel er nog wel verzoeken binnenkomen en er een enkele keer objecten afvallen. Bijvoorbeeld door brand. De lijst is op adres gecategoriseerd, maar helaas nog niet online beschikbaar. Wel wordt gewerkt aan een monumentenbeschrijving. Gered van de sloop Vanwege het proactieve provinciale beleid is in Noord-Holland veel moois gered van de sloop. Vooral als het gaat om het unieke industriële erfgoed langs de Zaan bij Wormerveer. Prachtige complexen en pakhuizen, zoals de Adelaar, Lassie en Mercurius, zijn fraai gerestaureerd en sieren nu de oevers van de Zaan. De provincie heeft deze panden gerestaureerd met provinciaal geld en vervolgens overgedragen aan het rijk nadat de topstukken de status van rijksmonument kregen. Van der Kleij spreekt over 'een onbaatzuchtig provinciaal beleid.' Ook dat is een bewuste keuze van de provincie Noord Holland. Ook kerken staan op de provinciale monumen tenlijst. Hier die van Obdam, de St. Victor. Foto provincie Noord-Holland Dijken zijn in Noord-Holland provinciale monumenten. De acht km lange Wierdijk aan de zuidkant van het voormalige eiland Wieringen. De dijk is aangelegd tussen 1594 en 1627. Foto Ma reel Ie van Haersma Buma Fort Edam, onderdeel van de Stelling van Amsterdam. Foto provincie Noord-Holland Het Fort bij Penningsveer, onderdeel van de Stelling van Amsterdam. Foto provincie Noord-Holland Het station van Bussum. Foto Brigitte Linskens oktober 2008 Heemschut 9

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2008 | | pagina 11