Karakteristiek van de provincie behouden In een functioneel maar bepaald onooglijk gebouw tegenover het fraaie station van Haarlem wordt tij dens het gesprek snel duidelijk dat de provincie Noord-Holland voorop liep met het opstellen van een lijst van provinciale monumenten. Deze worden nu beschermd op basis van de provinciale monumentenveror dening Noord-Holland. De grote financiële investering in deze monu menten is een bewuste keus geweest van de provincie. Ernst van der Kleij, Sascha Baggerman en Marcelle van Haersma Buma voor het provinciehuis van Noord-Holland in Haarlem. Foto Niek Visser BINNEN DE SECTOR Cultuur en Cultuur historie zijn Marcelle van Elaersma Buma en Ernst van der Kleij samen met een aantal collega's belast met de uitvoering van het monumentenbeleid dat van kracht is sinds de jaren tachtig. Sascha Baggerman steunt hen daarbij als de verantwoordelijk portefeuille houder Cultuur. Van Haersma Buma houdt zich met name bezig met vergunningverlening betreffende monumenten en het project Wet Kenbaarheid Publiekrechtelijke Beperkingen, kortweg WKPB. In deze wet, die sinds 1 juli 2007 van kracht is, staat dat alle publiekrechtelijke beperkingen rondom een monument bekend moeten zijn en voor het publiek toegankelijk bij één beheerder. Het gaat daarbij om de monumenten zelf, maar ook om veel andere onderwerpen die raakvlakken vertonen met die objecten, zoals bodemverontreiniging. Het is hierbij van belang dat er één landelijk aanspreekpunt komt. Het project gaat twee jaar in beslag nemen en loopt inmiddels goed als het gaat om gebouwde monumenten, omdat daarvan de kadastrale gegevens bekend zijn. Bij geografische objecten, zoals dijken, polders en kleiputten is het veel complexer. Marcelle: 'hoe bepaal je bijvoorbeeld op een duidige wijze de contour van een dijk.' Structuurvisie Ernst van der Kleij is beleidsadviseur cultureel erfgoed en in 2008 onder meer projectleider van het jaar van het religieus erfgoed. Daar naast werkt hij mee aan de ontwikkeling van de structuurvisie Noord Holland, een voortvloeisel uit de nieuwe wet op de ruimtelijke orde ning. In deze struetuurvisie wordt vastgelegd wat de provincie van belang acht voor een goede ontwikkeling, dus impliciet ook hoe de provincie wil omgaan met haar erfgoed. Deze structuurvisie kan beschouwd worden als een vervolg op de vroegere streekplannen. Van der Kleij stelt dat er veel is veranderd; de toet sende rol van de provincie is verdwenen bij de nieuwe wet Ruimtelijke Ordening. Er is sprake van liberalisering en van veel meer autonomie voor gemeenten. Van der Kleij: 'decentraal wat kan, centraal wat de grenzen van gemeenten overschrijdt. De provincie moet nu haar rol definiëren en waarmaken. Dus bovenlokale zaken behartigen zoals de dijken en de Stelling Amsterdam.' Verder houden beiden zich bezig met het verlenen van monumentenverordeningen en vergunningen, het beoordelen van bestem mingsplannen en de Wet Algemene Bepalingen Omgevingsreeht (WABO). Deze wet heeft tot gevolg dat de vergunningverlening voor provin ciale monumenten, die nu tot de verantwoor delijkheid van de provincie behoorde, per 1 januari 2010 over zal gaan naar de gemeenten zoals dat ook al geldt voor rijksmonumenten. Kieiput en dijk In de jaren tachtig uitten Provinciale Staten van Noord-Holland de wens om de jongere bouwkunst van na 1850, die niet door de monumentenwet beschermd werd, te inven tariseren. Deze wens werd ingegeven door de vrees dat met name de jongere bouwkunst op het platteland, zonder de bescherming van een provinciale monumentenstatus, dreigde te verdwijnen. De provincie liep met dit beleid vooruit op het landelijke monumenten inven tarisatie project (MIP). Het voorbeeld werd niet gevolgd door de andere provincies. Die hielden vast aan het bestaande rijksbeleid. Al pratende blijkt de enorme diversiteit van de lijst. Deze bevat alle mogelijke typen gebouwen, kerken, industrieel erfgoed en eirea zestig waterstaatkundige werken waaronder gemalen, sluizen en (vlot)bruggen. Maar ook de twaalf houten ijsbrekers voor de haven van Marken staan op de lijst. Verder (houten) grafmonu menten op kerkhoven, gedenkstenen in sluizen en verschillende forten en losse objecten van 8 Heemschut oktober 2008

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2008 | | pagina 10