Heemschut Actief 1 Drenthe Amsterdam 5S& De brug over het kanaal in veenkolonie Erica, Drenthe. Fotograaf onbekend Veenkolonie verdient dorpsgezicht Erica - Veenkoloniën vormen een belangrijk onderdeel van de Nederlandse geschiedenis, waarvan Heemschut Drenthe vindt dat het niet mag verdwijnen. Tot de gemeente Emmen hoort een aantal veenkoloniën. Ze zijn bijna allemaal aangetast. Er zijn luifelplannen uitgevoerd, dammen in het kanaal gelegd, kanalen gedempt en er is zelfs een groot gebouw op de plaats van een kanaal neergezet. Tegen dat laatste tekende Heemschut bezwaar aan, tot aan de Hoge Raad toe, maar tevergeefs. De veenkolonie Erica is de laatste decennia redelijk ongeschonden doorgekomen. Toen Heemschut Drenthe gevraagd werd om gebieden en structuren voor te dragen voor de provinciale monumentenlijst, noemde de provinciale commissie daarom Erica: de brug over het kanaal, met op de mooiste plek van het dorp op de drie hoeken die daarvoor beschikbaar waren - de vierde hoek bij de brug was een zijkanaal - directeurswoningen. Vlakbij staat een molen. Een mooie combinatie voor een beschermd dorpsgezicht. Eén van de directeurswoningen is rijksmonu ment. Heemschut heeft met succes sloop weten te voorkomen. Een andere directeurswoning is voorgedragen als gemeentelijk monument, maar de derde, juist het meest karakteristieke pand, is niet beschermd. Omdat het te koop stond werd het ergste gevreesd. Heemschut heeft het pand, samen met de dorpsraad, alsnog voorgedragen voor de gemeentelijke monumentenlijst. Tevergeefs, de acties waren ook bij de gemeente bekend, maar desondanks is een sloopvergunning verleend. Praktijkwoning blijft Nieuw-Amsterdam - In Nieuw-Amsterdam dreigde een belangrijk gezicht langs de Vaart te verdwijnen. Het oudste stenen pand dat voor een werknemer van de vervening gebouwd is en rond 1916 met een verdieping is verhoogd omdat het als woning en praktijk voor een huisarts diende, zou afgebroken worden. Heem schut heeft zich tegen sloop verzet en zich aangesloten bij Dorpsbelangen, een vereniging waar heel veel Nieuw-Amsterdammers hun verontwaardiging over het verdwijnen van het pand aan hebben laten horen. De praktijkwoning behoorde samen met het in Drenthe bekende Van Goghhuis tot een van de laatste authentieke ensembles van de bebou wing langs de Vaart in Nieuw-Amsterdam. Weer zou een zichtbaar deel van de geschiedenis die voor deze streek zo kenmerkend is, uitgewist worden. Onze bezwaren werden weliswaar juridisch ongegrond verklaard - waar nog wel wat over gezegd kan worden - maar het pand is toch blijven staan. Alle aandacht heeft ertoe bijge dragen dat uiteindelijk van sloop is afgezien. Korenmetershuis open Het Korenmetershuis aan de Nieuwezijds Kolk in Amsterdam, hoofdkantoor van de Bond Heemschut, is tijdens de Open Monumen tendag op zaterdag 13 september geopend. Het Korenmetershuis is in 1620 gebouwd in de stijl van de Hollandse Renaissance. In de bovenzaal bevinden zich twee beschilderde kastdeur- tjes met een afbeelding van een korenzetter en een korenmeter. Verder zijn er sporen van kleuronderzoek, een fraai trappenhuis en een gevelsteen met gilde-attributen, alsmede 19de eeuwse glas-in-!ood bovenlichten te zien. Tijdens de openstelling geven personeel en vrijwilligers uitleg over de doelstelling van Heemschut. De toegang is gratis, open tussen 10 en 17 uur. Hoewel dat waarschijnlijk niet betekent dat er direct gesloopt gaat worden, is het waar schijnlijk dat zoiets binnen afzienbare tijd wel gaat gebeuren. Heemschut zal daarom bezwaar indienen tegen het verlenen van de sloopver gunning. Het zou bizar zijn, als het ensemble dat tot nu toe ongeschonden is, door de sloop van een van de woningen onherstelbaar verstoord wordt. 6 Heemschut augustus 2008 j ^>P y r -

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2008 | | pagina 8