Kerkrade De landerijen van Rolduc, Limburg. Foto Ad Bokhorst rzogenrad itsland) Abdij Rolduc, Limburg. Foto Ad Bokhorst de Heilige Geest verkocht. Deze waren op zoek naar een nieuw huis voor hun Neder landse zusters. In 1920 werd het Nederlandse Provineialaat in Mariaboseh gevestigd. Voor Baexem en omgeving tenslotte is dit klooster van grote sociale betekenis geweest vanwege de diverse zorg- en onderwijsactiviteiten, zoals een vooropleiding voor ziekenverpleging, een missieschool, een huishoud- en meisjesschool en een opleiding voor kleuterleidsters. Aantasting landerijen bij abdij Roldue dreigt Kerkrade - Op de grens van Nederland en Duitsland ligt in de gemeente Kerkrade de eeuwenoude abdij Roldue. Deze abdij is door zijn negen eeuwen lange historie, zijn omvang en fraaie architectuur uniek voor Nederland. De abdij werd vanaf 1104 gebouwd op gronden die door Alderbert, graaf van Saffenberg, ter beschikking werden gesteld en die nog steeds bij Rolduc horen. Bijzonder is de langdurige periode waarin de monniken zich zeer professioneel met het exploiteren van kolenmijnen bezighielden. De abdij voer er wel bij, hetgeen ook vandaag nog zichtbaar is in de kloostergebouwen in Maas- landse Renaissancestijl en later in de stich ting van de prachtige rococo bibliotheek. De omvangrijke landerijen rondom de abdij hebben de tijd goed doorstaan, getuige ook de vele eeuwenoude bomen. De abdij wordt als 'eiland van rust en stilte' in de markt gezet. Sinds 1970 is Rolduc een multifunctioneel cultureel centrum én Groot Seminarie van het bisdom Roermond. Onlangs is het startdocument voor de aanleg van een golfterrein met 18 holes op de landerijen van Roldue ter inzage gelegd. Dat geschiedt in het kader van het project Eurode- park waarin onder meer de gemeente Kerkrade en het Duitse Herzogenrad participeren. Euro- depark wil het verband zichtbaar maken tussen de onderdelen van de 'Historische Driehoek': Roldue, de Burcht Rode en de Baalsbrugger- molen. Vanaf het begin is er al verzet bij de bevolking. Dit vanwege gevreesde beschadiging van het gebied, zoals door het onttrekken van 149.000 m3 water per jaar die voor beregening nodig is. Verder is het aannemelijk dat de bestaande hotel -en horeeavoorzieningen worden uitge bouwd en is het de vraag of de abdij als 'eiland van rust en stilte' deze positie kan behouden. Hoe kijkt Heemschut tegen deze plannen aan? Het is begrijpelijk dat Rolduc naar dragers zoekt die een duurzame financiële toekomst van de abdij garanderen. Hoe anders zou dit bijzondere erfgoed kunnen blijven bestaan? Tegelijk zou echter geen afbreuk mogen worden gedaan aan de cultuurhistorische waarden en landschappe lijke kwaliteiten, die in het bestaande bestem mingsplan Buitengebied door het conserverend karakter van dat plan worden beschermd. Het komt er dus op aan een uitgekiend ontwerp op te stellen. Heemschut is voorstander van interdisciplinaire planvorming met bijdragen van landschapsar chitectuur, stedenbouwkunde en historische geografie. Heemschut maakte dit kenbaar in een brief aan de gemeente Kerkrade als reactie op de in werking gezette MER-proeedure (milieu effect rapportage). De verdere ontwik kelingen op weg naar het nieuwe bestemmings plan worden nauwlettend gevolgd. Ad Bokhorst augustus 2008 Heemschut 5

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2008 | | pagina 7