Heemschut Actief Noord-Holland Limburg houten loods aan de Dick Bakkerlaan 6 in Bloemendaal, Noord-Holland. Foto Peter Ca pel Ie Bloemen schap Spaarnwoude pacht de hoeve en de omliggende grond van Staatsbosbeheer en beraadt zich over wat te doen met de twee ideeën die zijn ingediend. Sloop dreigt voor houten loods Bloemendaal - In een bijzonder oud stukje Bloemendaal waar de monumentdichtheid erg groot is, staat een bedreigde houten loods. De provinciale commissie Noord-Holland komt in het geweer tegen het voornemen van de gemeente Bloemendaal om het pand Dick Bak kerlaan 6 de gemeentelijke monumentenstatus te ontnemen en de loods te laten slopen. De commissie vindt dat er alles aan gedaan moet worden om dit zeer schaars geworden voorbeeld van utilitaire houtbouw in een dorpskern te behouden. De loods heeft een hoge beeldkwaliteitswaarde en draagt bij aan de waarneembaarheid van sociale gelaagdheid in de bebouwde omgeving: van landhuis tot smederij. Six Architects uit Zeist heeft al eerder betoogd bij de gemeente, dat het waardevolle ensemble ter plekke gered kan worden en zelfs verbeterd. Hoop gloort voor Noord-Akendam Haarlem - Goed nieuws is er mogelijk ophanden omtrent de boerderij Noord Akendam in het noorden van Haarlem in het voormalige Schoten. Voor het bouwvallige monument zijn plannen in de maak om er of een sauna van te maken, of een zorgboerderij. Het Recreatie- Toch Spaarnehaven Haarlem - Ontwikkelingen zijn er ook rond het Scheepmakerskwartier in Haarlem, waar hier eerder over is bericht. Ontwikkelaar De Prin cipaal komt nu toch met een plan een haven aan het Spaarne te maken in de nabijheid van molen De Adriaan, zoals door een aantal insprekers op de plannen voor het gebied rond de Papentorenvest vurig was bepleit. Zie ook pagina 12: Schuiven met de Spaarne haven Peter Schat Toekomst klooster Mariabosch onzeker Baexem - Het klooster Mariabosch in Baexem (gemeente Leudal) is monumentaal en tezamen met de prachtige tuin met zeer oude bomen beeldbepalend voor dit kleine dorp langs de spoorlijn van Weert naar Roermond. Zoals zo vele kloosters komt ook dit gebouw leeg te staan. Het complex wordt verkocht aan een projectontwikkelaar. Die zou een groot deel van de gebouwen willen slopen en een aantal bomen willen rooien om er vervolgens woningen te bouwen. De plannen van de gemeente Leudal hebben veel onrust bij de buren van het klooster veroorzaakt. Zij hebben zich schriftelijk tot de gemeente gewend, maar deze liet in februari Het klooster Mariabosch in Baexem (gemeente Leudal), Limburg. Foto Wilbert Kessels via een wethouder nog weten dat het te vroeg was voor bezorgdheid. Er was immers nog geen bestemmingsplan. Deze mededeling is echter niet door iedereen vertrouwd. De projectont wikkelaar zou zich al veel beslister hebben uit gesproken, zodat het beeld kon ontstaan dat er sprake was van doorgestoken kaart. Verder is er op diverse fronten geklaagd, dat de gemeente informatiebijeenkomsten zou hebben tegen gehouden. Inmiddels heeft het bestuur van de dorpsraad informatie gekregen en wordt in juli een voorlichtingsavond voor belangstellenden georganiseerd. Voor Heemschut is in dit stadium nog geen actieve rol weggelegd. We kunnen slechts con stateren, dat de sfeer en openheid tot dusver te wensen over laat. Het wachten is op het starten van de formele procedures. Het beeldkwa liteitsplan dat op 13 mei door het college is vastgesteld is daarbij een eerste stap. Heemschut volgt de ontwikkelingen op de voet. Wij zijn hoe dan ook van mening dat het architectonisch meest waardevolle deel van het complex gespaard moet worden, inclusief het bijbehorende deel van het fraaie park. Verder is er ook sprake van een geschiedkundig belang, omdat het klooster vanwege de Duitse Kul- turkampf in 1877 in Nederland werd gesticht. Het betreft hier na kasteel Exaten een tweede vestiging van Duitse Jezuïeten in Baexem. Beide vestigingen lagen slechts op één kilometer uit elkaar. In 1918 bleek ook Mariabosch te klein te zijn. De paters en de internen verhuisden naar het Collegium Maximum, het Sint Ignatiuscol- lege, in Valkenburg. Het klooster met park en boomgaard werd in 1918 aan de Missiezusters Dienaressen van 4 Heemschut augustus 2008 «maifriWKieBaa

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2008 | | pagina 6