Literatuur Aanvulling Colofon Industria in Heemschut 48 Industri E. de Jonge, H. van Boven en Th.J. Petri (red.): VELUWS WATER; TIEN EEUWEN WATERBEHEER OP DE VELUWE. Stichting Matrijs, Utrecht, 2007. Uitgave in samenwerking met de Historische Vereniging Ampt Epe en het waterschap Veluwe. 200 biz., ill., kaarten, lit.opgave. ISBN 978-90-5345- 321-6. Prijs: 29,95. In 1997 werd het waterschap Veluwe opgericht, een conglomeraat van samengevoegde waterschappen. Ter gelegenheid van deze fusie is besloten een algemeen historisch overzichtswerk te doen verschijnen: 'Veluws water'. Na een korte geschiedenis van Gelderland en de Veluwe in het bijzonder, worden de belangrijkste poldergebieden afzonderlijk behandeld, gelegen in de noordelijke IJsselvaIlei, de noordelijke polders (Hattem en omgeving) de zuidelijke polders (de regio Dieren- Voorst). In de overige hoofdstukken wordt de geschiedenis van 1000 jaar waterbeheer behandeld aan de hand van de thema's economie, defensie (IJs sel I inie uit de Koude oorlog), financiën, landbouw en tenslotte bestuurders en personeel. Het leven en werken op de Wapenveld: gemaal Pouwel Bakhuis Foto Marcel Overbeek Frans Kense: TILBURG WOLSTAD; HERINNERINGEN AAN EEN GLORIETIJD Den Bosch, Adr. Heinen Uitgeverij. ISBN 9789086800179. Prijs 22.95. Deze uitgave geeft een beeld van het textielverleden van Tilburg. Ooit waren in Tilburg meer dan vijftig uiteenlo pende textielbedrijven en aanverwante bedrijven actief, waaronder spinnerijen, wolfabrieken, wasserijen, weverijen en afwerkingbedrijven. Ongeveer vijftien duizend Tilburgers waren werkzaam in deze sector. Bij het samenstellen van deze publicatie is gekeken naar bedrijven waarvan veel wetenswaar digheden bekend zijn. Daarnaast is gezocht naar ex-medewerkers van de bedrijfsleiding die persoonlijke erva ringen konden en wilden vertellen. Het eindresultaat is een sfeerbeschrijving van de wollenstoffenindustrie en de mensen die er in hebben gewerkt. Van de volgende bedrijven zijn beschrij vingen opgenomen :AaBee-wol lenstof- fenfabriek, spinnerij Thomas de Beer, Van Dooren Et Dams textielfabrieken, wollenstoffenfabriek G. Droge, Janssen de Horion's Wollenstoffenfabrieken, spinnerij Jurgens, J.A. Kerstens Wol lenstoffenfabrieken, C.Mommers Wol lenstoffenfabrieken, AEtN Mutsaert's Wollenstoffenfabrieken, stoom wasserij De Regenboog, Textielmij. De Zomer- molen, NV Spinnerij Swagemakers, Jan Verschuuren NV, NV Textielfabrieken Verschuuren-Piron. Van elke onderneming wordt een korte beschrijving gegeven, rijk geïl lustreerd met historische opnamen in kleur en zwart-wit. Tot slot wordt een beschrijving gegeven van het complex van het Tilburgse textielmuseum, de Textielschool, en wordt een overzicht gegeven van de nog in Tilburg aanwe zige restanten van textielfabrieken en schoorstenen. De Salomonsons en Nijverdal: V.P. Loeiiger-Salo- monson uit Oegstgeest meldt, dat niet Thomas Ainsworth de eerste stoomweverij heeft gesticht in Nijverdal, maar de gebroeders Godfried en Hein Salomonson. Een gedenksteen in de fabriek herinnert daar nog aan. Beide Salomonsons, meldt zij, speelden ook een rol bij de caiicotweverij in Zierikzee (Heem schut december 2006, pag. 4 en 5). Tot 1918 voerde een Salomonson de directie, daarna nog twintig jaar een achterkleinzoon van Hein, Godfried van der Muelen. Pas daarna werd het door fusies uiteindelijk Koninklijke Nijverdal - Ten Cate en tot slot Konink lijke Ten Cate. Ainsworth stichtte wel als eerste een kleine hand weverij in wat later Nijverdal ging heten. Daarmee werd hier de eerste aanzet gegeven voor de iatere textielindustie. Veluwe is steeds beïnvloed door het water en de ontwikkelingen rondom de Zuiderzee en de IJssel. Boeren waren afhankelijk van een goede waterbe heersing, terwijl voor de polderbewo ners goede dijkzorg onontbeerlijk was. Dankzij ontginningen, dijkbouw en de aanleg van weteringen kon de mens zich handhaven in de lagere Veluwe, waarbij de ruim dertig polderinstituties onmisbaar waren. Voor de geïnteres seerde in waterschapsgeschiedenis is deze uitgave een welkome aanvulling. Voor de industriële geschiedenis van het beschreven gebied is van belang de beschrijving van de watermolens, de papierfabricage, de aanleg van het Apeldoorns Kanaal en andere water wegen en de bouw van infrastructu rele werken als uitwateringssluizen, dijkstoelen en stoomgemalen. Een van de oudste gemalen van het Waterschap Veluwe, dieselgemaal Pouwel Bakhuis in Wapenveld, is als museumgemaal bewaard gebleven na de bouw van een elektrische vervanger. Het boek is rijk geïllustreerd met historische en actuele opnamen, tekeningen en plattegronden. Industria is de nieuwsbrief van de Stichting Industrieel Erfgoed Nederland (FIEN). FIEN zet zich sinds 1984 in voor het behoud van industrieel erfgoed in Neder land. Bij FIEN zijn 65 lokale en regionale stichtingen en verenigingen aangesloten. Website www.industrieel-erfgoed.nl Redactieadres Industria Redactie Industria p/a Marcel Overbeek Noteboomstraat 61 8021 WR Zwolle Mailadres industria@industrieel-erfgoed.nl

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2008 | | pagina 50