o Werkgroep niet-rijdend auto erfgoed H I S i Plantekening Pothoofdgebied Deventer Deventer: De Stichting Industrieel Erfgoed Deventer (SIED) heeft in april een alternatief plan gepresenteerd voor de invulling van het historische Pothoofdgebied. Dit gebied behoort tot het zeventiende-eeuwse verdedigingswerk van de stad Deventer. Met het plan wil de SIED het gebied, dat grenst aan de rivier de IJssel weer in oude luister herstellen en het - met behoud van het nog aanwezige industrieel erfgoed - de bestemming geven van stadspark. Het plan heeft als ondertitel meegekregen 'daar waar Buitengracht IJssel ontmoet'. Met dit uitgangspunt wil de SIED met het herinrichtingsplan een bijzondere bijdrage leveren aan de attractiviteit van de oude bin nenstad. Kernpunt van het nieuwe plan is het weer opengraven en doortrekken van de oude binnenhaven, onder de Wilhelminabrug door, zodat er weer een doorgaande verbinding met de IJssel ontstaat. Met de bouw van de Wil helminabrug in 1938 is de oude Binnenhaven gedempt om plaats te maken voor de oprit van de brug. Architect Martin Kleine Schaars ontwierp het plan in opdracht van de SIED. Uitgangspunt is om geen grote nieuwbouwprojecten meer in de binnenstad te realiseren. Het plan, waarin veel ruimte wordt geboden aan groen, is in vergelij king met concurrerende voorstellen goedkoop te realiseren. De gemeente Deventer en andere marktpartijen gaan in hun plannen voor het Pothoofdgebied uit van grote bouwvolumes. Wat de SIED betreft is het een keuze voor het gewin op de korte termijn en de toegevoegde waarde die het voorgestane historische parkge- bied voor bewoners en bezoekers op de lange termijn oplevert. De stad zal met dit plan aan aantrekkingskracht winnen. Ook wordt het SIED-plan gezien als een fraaie afsluiting van het reeds gerealiseerde ver nieuwingsproces van de Raambuurt. De SIED presenteert het Pothoofdplan aan de gemeente Deventer en heeft een burgerinitiatief gestart om het plan bespreekbaar te maken. Meer informatie over het Pothoofdplan is te vinden op de website www.sied.nl Benzinestation Raamsdonksveer. Foto Marcel Overbeek Onder auspiciën van de Federatie Industrieel Erfgoed Nederland (FIEN) wordt binnenkort een werkgroep ingesteld die zich gaat buigen over het thema 'niet-rijdend autohistoriseh erfgoed' in Nederland. Plet gaat hierbij om garages, parkeergarages, benzinestations, bruggen, viaducten, tunnels, verkeersborden, historisch waardevolle wegen, autogerelateerde buitenreclame (zoals muur reclames) etc. Dus alles wat met de auto te maken heeft en te bestempelen is als onroerend erfgoed. Plet blikveld van de nieuwe werkgroep zal beperkt blijven tot de periode 1900-1975. Plet doel van de werkgroep is het verkrijgen van een landelijk overzicht van het Nederlandse autohistoriseh erfgoed. Dit landelijke overzicht kan als basis dienen voor nader onderzoek, voor adviseringen en publicaties. De werkgroep in oprichting zoekt leden. Van deze vrijwillige medewerkers wordt verwacht dat zij belang stelling hebben voor de historische waarde van vrijwel alle aspecten van de automobiele infrastructuur, dat ze bereid zijn om op pad te gaan om objecten te bekijken en te registreren. Voorts moeten ze enkele keren per jaar deel nemen aan een vergadering. Voor vrijwilligers is een reiskostenvergoeding beschikbaar. Belangstellenden kunnen zich melden bij Fons Alkemade, tel. 06-48400221, e-mail: fons-olkemodc@planct.nl augustus 2008 Industria 47 A v- sS- v - V "til niif ""'i'*! - Lf S ly&j» U -vv' «- PE3OT" 41 12608 m. K MKWWÊÈimM

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2008 | | pagina 49