Limburg Overijssel Noord-Brabant was ook voorstander van de aanwijzing, gezien het cultuurhistorisch belang en de hoge ensemblewaarde van de zes spoor bruggen. Nu de afwijzing eenmaal een feit is, zal de Stichting Spoorbrug Geertruidenberg zelf voor het onderhoud moeten opdraaien. NS Vastgoed heeft de stichting bij de over dracht een bedrag van 50.000 meegegeven, voldoende om de brug de komende tien jaar te onderhouden. Tilburg: Het Nederlands Textielmuseum in Tilburg is gevestigd in de voormalige textiel fabriek van de Firma Mommers. Op 25 mei heropende het textielmuseum de deuren, na een periode van verbouwing en uitbreiding. Het vernieuwde museum heeft een ware metamor fose ondergaan. Er is nu een modern entree gebouw naar ontwerp van architectenbureau Cepezed, met een inrichting van Studio van Tol. Daarin vindt de bezoeker een zeer uitgebreide Textielshop, het museumcafé 'Mommers', ver gaderlokalen, een foyer, een auditorium en een bijzonder platform op de bovenste verdieping met uitzicht over het gehele museumterrein. Ook het huidige museumgebouw is aangepakt. De tentoonstellingsruimte op de begane grond is fors uitgebreid, de routing in het museum is ingrijpend veranderd en er is een glazen tunnel gemaakt die het nieuwe entreegebouw met de oude hoogbouw verbindt. Ook de semi-perma- nente tentoonstellingen Textielllab en Damast- Weverij zijn vernieuwd. Ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van het Textielmuseum verschijnt dit jaar een jubileumboek, gewijd aan de historie van het museum. Bovendien zijn er in een limited edi tion drie, speciaal voor het jubileum ontworpen geschenken van toonaangevende ontwerpers verkrijgbaar in de nieuwe Textielshop. Valkenburg: Het toeristenstadje Valkenburg aan de Geul is niet alleen bekend vanwege de kasteelruïne, de grotten en het natuurschoon, het stadje bezit ook de fraaiste collectie historische muurreelames van ons land. Op de blinde zijgevel van een winkelpand op de hoek van de Lindelaan en de Passage, in het centrum, is vanaf 1910 een bonte collage van zo'n dertig muurreelames aangebracht, een voor Nederland uniek ensemble. De oudste is waarschijnlijk die van Philips. De reclame vertoont invloeden van de Art-Nouveau. De Stichting 'Tekens aan de Wand Valkenburg', die zich beijvert voor de instandhouding en restauratie van muurreelames, heeft in Val kenburg een uniek restauratieproject opgezet met als doel het opnieuw aanbrengen van de afbeeldingen op nog vrijstaande blinde gevels in Valkenburg. Het betreft nauwgezette recon structies van de oorspronkelijke reclames die op het pand aan de Lindenlaan zijn aangebracht. Recent is de reconstructie van twee muur reelames voltooid: van de firma 'Uehtmann Et Keehe Kachels' uit Aken op een gevel bij de Kabelbaan aan de Neerhem 44, en een schilde ring van 'Kinderwagens Korn v.d. Zijl', op een gevel aan het Walramplein. Deventer: De voormalige tabaksfabriek aan de Tabakswal in Deventer wordt gerestaureerd. De fabriek, die jaren in bedrijf is geweest voor de firma Langkat, verkeert in verwaarloosde staat. Er worden al lang geen sigaren meer gemaakt. Na het vertrek van de firma Langkat werd het fabriekscomplex gebruikt door de chemische fabriek Carbonia en de lakkenfabriek van Multicolor. De laatste jaren werd het complex gebruikt als woon-en atelierruimte. Het fabriekspand, bestaande uit een hoge voor bouw in de stijl van de overgangsarehiteetuur en een lage aanbouw met bedrijfsruimtes, werd in 1907 gebouwd. Het verkeert uitwendig nog grotendeels in de originele staat. Projectont wikkelaar Armeva Vastgoed uit Deventer heeft nu bij de gemeente een plan ingediend om het fabriekscomplex te renoveren en er apparte menten in te bouwen. Tabaksfabriek Tabakswal Deventer Foto Marcel Overbeek Oflötölif) Irth :Ci grootsteJ VAN KACl Reconstructie muurreclame Valkenburg Foto Marcel Overbeek -

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2008 | | pagina 48