Industrieel nieuws Zuid-Holland De renovatie van het Apeldoornse station is verzorgd door Advies- en Ingenieursbureau Movares. De buitengevels van het stations gebouw zijn aangepakt, waarbij de verlengde oostvleugel is teruggebracht tot de oorspron kelijke afmetingen. Bouwelementen uit de periode van de verbouwing van 1912, zoals de dakkapel met klok zijn gehandhaafd. Het stationsgebouw huisvest nu restaurant La Gare. Hoog-keppel: In de nacht van 2 op 3 april is de Aviko-fabriek aan de Prinsenweg in Hoog- Keppel in de Gelderse Achterhoek afgebrand. De fabrieksgebouwen, tot voor enkele jaren nog in gebruik bij Aviko, werden door kra kers bewoond. Mogelijk is de oorzaak van de brand een kachel geweest. De gebouwen van het Aviko-eomplex zijn gebouwd in 1914 als stoomzuivelfabriek voor een coöperatie. Hoewel het complex in latere jaren diverse malen werd uitgebreid, was het oorspronkelijke fabriekscomplex in de kern nog in gave staat aanwezig. Er waren plannen om het geheel een nieuwe woonbestemming te geven. Hierover zijn al geruime tijd onderhandelingen gaande tussen de eigenares van het complex, mevrouw Morzer-Bruins en Aviko. Sinds de verwoestende brand staan alleen de muren van de fabriek nog overeind. Het is de vraag in hoeverre deze restanten nog stabiel genoeg zijn om een (kostbaar) herstel te recht vaardigen. Het fabrieksgebouw en de naast gelegen directeurswoning (die bij de brand is gespaard) staan op de gemeentelijke monumen tenlijst van de toenmalige gemeente Hummelo en Keppel, nu gemeente Bronekhorst Driel Aan de oever van de Rijn, tussen Heteren en Driel staat het restant van de steenfabriek Korevaar. De fabriek werd op deze plek gesticht Apeldoorn, stationsgebouw Brugwachtershuisje Binckhorst uit 1938 Foto Marcel Overbeek Foto Marcel Overbeek. in 1881. In 1931 werd de steenfabriek geheel herbouwd en voorzien van een vlamoven en een hoge gemetselde schoorsteen. In sep tember 1944 lag de steenfabriek midden in het krijgsgewoel van de Slag om Arnhem. In de directe nabijheid van het complex sneuvelden 42 Britse militairen. Omdat de fabriek in het schootsveld lag tussen de geallieerden en de Duitsers, werd de fabriek met de schoorsteen aan puin geschoten. Alleen een restant van de schoorsteen, een markante ruïne met het gat van een granaat inslag duidelijk zichtbaar, staat nog over eind. Maar ook dit restant wordt nu met de Restant schoorsteen, Driel Foto Marcel Overbeek ondergang bedreigd, aangezien de eigenaar de restanten van de schoorsteen wil laten slopen om een nieuw woonhuis te bouwen. De aanwezigheid van een steenuil en een vleermur zenkolonie heeft er voor gezorgd dat de sloop tijdelijk van de baan is. Gouda: De oude bedrijfspanden van plateel- fabriek 'Zuid-Holland' aan de Raam in Gouda worden met sloop bedreigd. Er is een plan voor nieuwbouw op de locatie aan het Raam, waarbij ongeveer 150 woningen worden gebouwd. Bij het vaststellen van het nieuwbouwplan "De Koningshof" is tussen de projectontwikkelaar Blauwhoed Eurowoningen uit Rotterdam en de gemeente Gouda afgesproken dat de bedrijfs panden Raam 36, 38 en 40 als gemeentelijke monumenten behouden zullen blijven en zullen worden ingepast in de nieuwbouw. Ook de watertoren en de kleischuur, gelegen aan de Vest zullen bewaard blijven. Deze onderdelen van de fabriek staan op de lijst van rijksmonu menten. De architect van het nieuwbouwplan, H. Haverkamp heeft echter een sloopver gunning aangevraagd voor de panden aan de Raam, omdat deze in zeer slechte staat verkeren. De Vereniging Behoud Stadssehoon heeft bij de gemeente aangedrongen op het behoud van de gevels. Gouda, restant Plateelfabriek Foto Marcel Overbeek ISËiissÉ

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2008 | | pagina 46