Gelderland wam stenen werden geproduceerd in een ringoven die garant stond voor een kwalitatief goede baksteen. De steenfabriek in Gilze is de laatste steenfabriek in Brabant met een ringoven. Na de sluiting in 1991 volgden er vele jaren van verwaarlozing, vernieling, vandalisme en sloop. De steenfabriek Hendriekx zoals de fabriek in de volksmond werd genoemd, bestond oor spronkelijk (tot 1955) uit het ringovengebouw, een kleine steenmakerij en een zevental droog- loodsen. Het ringovengebouw is diverse malen uitgebreid. In 1955 is een machinale steenper- serij toegevoegd en in 1978 zijn 5 gasgestookte droogkamers gebouwd. Vanaf 1991 tot ongeveer 2003 zijn er vele ini tiatieven geweest om de fabriek en het terrein een nieuwe bestemming te geven, maar deze zijn om financiële redenen niet doorgegaan. In november 2003 kocht architect Piet Vermeer het complex uit ideologische overwegingen, omdat hij vond dat de fabriek behouden moest blijven. Vooruitlopend op de definitieve planvorming is direct de op instorten staande 25 meter hoge fabrieksschoorsteen door het bedrijf H. Meijer uit Ten Boer gerenoveerd. Aansluitend zijn er plannen gemaakt om het vijf hectare grote fabrieksterrein te saneren en de restanten van de fabriek te behouden en te besehermen. Vanuit de gemeente Gilze en Rijen kwam steun voor het plan. Ook op provinciaal niveau werd hierdoor draagvlak gecreëerd voor behoud, wat resulteerde in een voortvarende aanpak en definitieve planvorming. Ook werd met steun van de gemeente een aanvang gemaakt met de dakrenovatie van de fabriek. Om het plan financieel haalbaar (kosten 2 miljoen) te maken, zijn op het fabrieksterrein negentien woningen toegevoegd. De situering alsmede de vormgeving zijn afgestemd op de oude bebouwing. Zo zijn de droogloodsen in dezelfde structuur herbouwd. Hierin zijn veertien eengezinswo ningen vormgegeven. In het volume van de gasgestookte droogkamers is plaats voor vijf patiowoningen. De oude fabriek is gereno veerd in zijn eerdere omvang van voor 1955. In de fabriek zijn de functies wonen, werken en exposeren ondergebracht, functies die het gebouw respecteren. De oorspronkelijke steenfabriek is steeds de leidraad geweest bij de renovatie. De laatste jaren verdwijnen nog regelmatig oude fabrieksschoorstenen in het Gelderse rivierengebied. De Rijksdienst voor Archeologie, Cultuurlandschap en Monumenten (RACM) zet zich in voor een meer actief behoud van deze schoorstenen. Specialist Peter Nijhof van de RACM schreef in 2003 een rapport waarin 35 cultuurhistorisch waardevolle steenfabrieken en schoorstenen in het Gelders rivierengebied worden beschreven. Sindsdien zijn van vijf steenfabrieken, in IJzendoorn, Hurwenen en Lobith de schoorstenen inmiddels gesloopt. In de hele provincie Gelderland, met zijn rijke traditie van steenfabrieken zijn slechts zes schoorstenen beschermd als monument. Het probleem bij oude fabrieksschoorstenen is dat ze meestal geen functie meer hebben door de vergaande modernisering van het fabricage proces. Ooit waren er in Nederland ongeveer tienduizend schoorstenen, daarvan zijn er nog eirea zevenhonderd over. Volgens Nijhof zijn er drie redenen om oude schoorstenen te behouden: een aantal schoorstenen is inte ressant qua architectuur, daarnaast hebben schoorstenen vaak een belangrijke lokale betekenis, en sommige schoorstenen hebben een functie als herkenningspunt in het land schap. Het behoud van oude steenfabrieken met schoorstenen stuitte tot voor kort op verzet van Rijkswaterstaat, die de uiterwaarden wil vrijhouden van bebouwing om de wateraf voer niet te belemmeren. De RACM pleitte om de oude steenfabrieken in de uiterwaarden te behouden, en sinds kort heeft dit succes. Op vijftien locaties van steenfabrieken mag weer gebouwd worden, waaronder bij steenfabriek De Plassenwaard bij Wageningen. Voor veel andere oude schoorstenen is behoud verzekerd dankzij de mobiele telefoon: de schoorsteen fungeert als drager van GSM-antennes. Deze functie levert vaak genoeg geld op om de schoorsteen te blijven onderhouden. Aalten: De gebouwen van de oude textielfa briek van de firma Driessen aan de Hofstraat in Aalten wachten al twaalf jaar op een nieuwe bestemming. Lang heeft het er naar uitgezien, dat het nieuwe gemeentekantoor van Aalten in de fabrieksgebouwen zou worden gehuis vest, in combinatie met nieuwbouw. Najaren Schoorsteen v.m. steenfabriek bij Renkum Foto Marcel Overbeek van vertraging, onderzoeken en rapporten is onlangs door het college van burgemeester en wethouders van Aalten besloten hier toch maar van af te zien. De kosten voor deze operatie, zo'n 19 miljoen euro, zijn namelijk ver boven het beschikbare budget. Er ligt nu een plan om woningen te realiseren op het terrein van de inmiddels tot een ruïne vervallen fabriek. Na jarenlange verwaarlozing en diverse brandstichtingen zijn slechts enkele bedrijfsgebouwen nog redelijk ongeschonden bewaard gebleven, waaronder de schoorsteen, een bedrijfshal en het oudste deel van het com plex uit 1893. De restanten van de fabriek zijn beschermd als rijksmonument. Projectontwik kelaar TPM uit Den Bosch en Tak Architecten uit Tilburg hebben een plan gemaakt voor inpassing van de woningen in de oude fabrieksgebouwen. Apeldoorn: Het uit 1876 daterende station van Apeldoorn is na een lange strijd behouden gebleven en recent gerenoveerd. Het staat nu te midden van een geheel opnieuw ingericht Stationsplein, dat begrensd wordt door moderne, gebogen appartementenblokken en een hyper modern busstation. Onder het oude station is een ondergrondse fietsenstalling gemaakt met 1.600 stallingplaatsen. Door het station in te passen in de nieuwe bestrating van het Stati onsplein en door de nieuwe reizigerstunnel goed te laten aansluiten bij het historische gebouw, is een zeer geslaagde combinatie van oud en nieuw tot stand gebracht. Anderzijds vormen moderne' elementen, zoals de glazen lift, een fraai contrast met het oude stationsgebouw. iMWapM MM

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2008 | | pagina 45