Inhoud: 42 Industriamonument 43 Industrieel nieuws 47 Literatuur, colofon NIEUWSBULLETIN nr. 2 I augustus 2008 VALKENBURG heeft iets met geschilderde reclames op muren. Aan het begin van de vorige eeuw werden er tientallen aangebracht. Om te voorkomen dat de resten helemaal verdwijnen ijvert een stichting voor restauratie En met succes, want inmiddels zijn al weer meerdere gevels beschilderd met kopieën van die oude commerciële mededelingen. Het is klein nieuws, te midden van de veel heid aan andere berichten die FIEN in deze vijfde editie van Industria in Heemschut onder de aandacht brengt. Net als woonhuizen, buitenplaatsen, natuurgebieden en dorpsge zichten moet ook het industrieel erfgoed een volwaardige bescherming genieten. Zoals ook blijkt uit de publicatie van de Oude Kaart van Nederland (zie pagina 18 en 19 in dit nummer van Heemschut) staat verspreid door Nederland schrikbarend veel waardevols leeg te verkom meren. Kerkgebouwen, maar ook industriële complexen. Soms al tien jaar of langer. Zonder nieuwe gebruiker, zonder nieuwe bestemming schieten dit soort complexen al snel te ver voorbij hun economische bestaans recht. Daarna hoeft nog maar heel weinig te gebeuren of de grauwe fabriekshal ruimt het veld voor een frisse woonwijk. Zelfs als afspraken zijn gemaakt over een nieuwe bestemming van (een deel van) een fabrieks terrein is die erfenis nog niet veiliggesteld. In Ede lijkt het doek te vallen voor het ENKA- carré van deze voormalige kunstzijdefabriek (zie pagina 23). Terwijl er afspraken liggen ten minste een deel ervan te conserveren en een woonbestemming te geven. Dat dit vaak wel kan, zelfs na jaren van verval, is te zien in Gilze. De steenfabriek Hendrickx kon gedeeltelijk behouden blijven. Hier wordt nu gewoond en geëxposeerd. Het is het Indu striamonument van deze editie. augustus 2008 Industria 41 In voortbestaan bedreigd A'

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2008 | | pagina 43