Snuffelen JJP» ff" Houtsnij-en Beeldhouwwerk De Lintumsmolen Houtzagerij Eiken - Douglas - Lariks - Grenen Te zagen op elk gewenste maat. Lengte's tot 12 meter. Gosselinkweg 6, 7108 BP Winterswijk Tel. 0543-564788, Fax 0543-564362 www.gebinten.nl Leensterweg 36 - 9977 PC Kruisweg (Gr.) Tel. 0595-481443 Fax 00595-481600 wwwTTT op.nl Ing. E.A. Geytenbeek (e.a.) De buitenplaats ontsloten Landgoedelementen nader bekeken Jubileumuitgave van de Stichting Vrienden Particuliere Historische Buitenplaatsen Stichting Vrienden Particuliere Landgoederen Gastvrije Landgoederen. 2008, 95 p., ISBN 9789080691032. Prijs onbekend Tien jaar geleden hebben drie orga nisaties die zich sterk maken voor behoud en beheer van historische buitenplaatsen in particulier bezit elkaar gevonden in een samenwer kingsverband dat onder meer leidde tot de productie van een Bulletin dat twee maal per jaar verschijnt. Nu achtte men de tijd gekomen voor een bloemlezing uit de inhoud. Terecht: deze uitgave bekoort door een groot aantal boeiende en originele illustraties. De bijdragen van zeer ter zake kundige schrijvers zijn uitstekend leesbaar en uiterst infor matief voor iedereen met meer dan oppervlakkige belangstelling voor deze zo boeiende tak van cultuurbehoud- en beheer, waar natuurbescherming en zorg voor het gebouwd erfgoed elkaar als het ware ontmoeten. Een veelheid van onderwerpen komt aan de orde: oranjerieën en de cul tuur van citrusvruchten, moestuinen, het merkwaardige, in ons land uit frankrijk of Engeland geïmporteerde fenomeen 'haha' (een 'onzichtbare' afscheiding die wild en vee buiten de perken houdt), tuinsieraden als vazen en gebeeldhouwde sfinxen, het voeren van een familievlag op buitenplaats of kasteel, het houden van Lakenvel- ders als 'parkrund' en van zwanen als 'grazer' en - tot ver in de 19de eeuw - als vleesleverancier. Een bijzondere charme van dit boekje is dat de auteurs niet alleen goed inzicht tonen in historische processen, maar ook een goed idee geven van wat ver antwoord beheer van een historische buitenplaats in de praktijk van vandaag betekent. Eymert-Jan Goossens Paleis Noordeinde Vierhonderd jaar 'Hoff van Oraignen' 192 p. Zwolle (Waanders) Den Haag (Dienst van het Koninklijk Huis), 2008. ISBN 978 90 400 8362 4. Prijs 24,95. In 1591 kochten de Staten van Hol land een patricisch woonhuis aan het Haagse Noordeinde, dat zij enige tijd daarna ter beschikking stelden aan Louise de Coligny, weduwe van Prins Willem de Zwijger, en haar zoon Fre- derik Hendrik. Sindsdien heeft het vrijwel continu, en sedert 1815 als Koninklijk Paleis, een belangrijke rol gespeeld in de geschie denis van het Oranjehuis. Goossens, medewerker van de Educatieve Dienst van het Koninklijk Paleis te Amsterdam, beschrijft op heldere, zij het voor mijn persoonlijke smaak soms ietwat te journalistieke wijze de bouw- en bewo- ningsgesehiedenis van wat sedert 1984 fungeert als werkpaleis van koningin Beatrix. Daarbij krijgen ook aandacht wat ik de aanhorigheden zou willen noemen: de tuin met de 'Koepel van Fagel'- een exquis gedecoreerd paviljoen uit de 18de eeuw - de laat-19de- eeuwse gebouwen voor de Koninklijke Stallen en het Koninklijk Huisarchief en zelfs, kort, de Koninklijke Wachtkamer in het station Hollands Spoor. De tekst wordt uitstekend aangevuld door een groot aantal afbeeldingen, de meeste in kleur. Vele kunstwerken zijn gereproduceerd. Dit geldt ook voor werken die ooit het paleis hebben gesierd, maar later veelal door ver erving via het Huis Hohenzollern in Duitse collecties terecht zijn gekomen. Recente foto's, de meeste door Ben Grishaaver, geven een goede indruk van de wijze waarop het gebouw thans gebruikt wordt, na de grote restauratie en verbouwing die in 1977 begon. Daarbij krijgt terecht ook veel aandacht de wijze, waarop het door persoon lijk initiatief van de huidige vorstin, mede een paleis voor moderne kunst is geworden. 36 Heemschut augustus 2008

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2008 | | pagina 38