Houtrestauratie Houtconservering Steun voor herstel groene kerkterreinen Bezwaar Task Force tegen Sloop Pius-X kerk Slotervaart Duurzame en esthetisch verantwoorde oplossingen d.m.v. Bèta®-systeem Duurzaam houtbehoud d.m.v. bestrijding van houtboorders en houtrot Postbus 72 5420 AB Gemert tel 0492-364292 www.protekta.nt Groene terreinen rond kerken hebben niet alleen cultuurhistorische en landschappelijke waarde. Ze zijn ook ecologisch belangrijk, omdat er bijzondere planten groeien. Zodra het kerkhof op het terrein niet meer wordt gebruikt worden ze echter vaak verwaarloosd. Het Prins Bernhard Cultuurfonds begon dit jaar het project Groene Kerkterreinen. Het fonds werkt samen met Landschapsbeheer Nederland. Het Prins Bernhard Cultuurfonds stelt 100.000 beschikbaar voor de ondersteuning van klein schalige vrijwi11igersprojecten voor het herstel van vervallen kerkterreinen. Het eerste project wordt uitgevoerd in het Overijsselse dorp Buurse. Het herstel van het 'Oald'n karkhof'wordt gezien als een landelijk voorbeeld. Naast het verstrekken van concrete steun maken het PBC en Landschapsbeheer een inventarisatie van vergelijkbare kerkterreinen, landelijk zo'n zesduizend. Als uitgangspunt voor de steun stelt het Cultuurfonds dat kerkter reinen markante plekken zijn, die bijdragen aan de identiteit van een dorp of streek. Informatie: www.prinsbernhardcultuurfonds.nl www.2008re.nl In het Jaar van het Religieus Erfgoed wordt stilgestaan bij de sloopdreiging voor een groot aantal kerkgebouwen Nog in mei tekende de Task Force Toekomst Kerkgebouwen bij het Amsterdamse stadsdeel Slotervaart bezwaar aan tegen de sloop van de Pius-X kerk. Sloter vaart besloot het gebouw aan de Jacob Geel- straat 42-44 niet aan te wijzen als gemeentelijk monument. Al snel na het bezwaar begon de sloop van de kerk. Volgens de Task Force was het kerkgebouw Pius X zowel architectonisch, stedenbouwkundig, cultuurhistorisch en sociaal-maatschappelijk van groot belang. Adviezen over de waarde van het gebouw zijn terzijde geschoven en weggestreept tegen ononderbouwde wensen en plannen voor nieuwbouw. In de argumentatie voor sloop leunt het stadsdeelbestuur zwaar op de standpunten van het bisdom Haarlem, dat er veel kerkgebouwen te veel zijn, meent de Task Force. De Pius X kerk werd tot de sluiting echter ook zeer intensief gebruikt door de Poolse Missie Amsterdam en nieuwe belangstellenden voor het gebruik van het kerkgebouw hadden zich reeds gemeld. Dat het voor betrokken partijen, zoals de hui dige eigenaar De Alliantie, aantrekkelijk is om te bouwen op de locatie van de kerk, en vervol gens de huidige locatie van de Huizingaschool te kunnen benutten voor andere bebouwing, vindt de Task Force wel begrijpelijk, maar wilde dit niet voorrang geven. Er lagen namelijk genoeg kansen voor kwalitatief behoud en hergebruik van het kerkgebouw. 'Duurzaam behoud en hergebruik van de gebouwde omge ving is een streven dat door het huidige beleid van het kabinet wordt onderstreept, waarbij het zorgvuldig behoud van vrijkomende kerk gebouwen in het licht van het Jaar Religieus Erfgoed bovendien een extra stimulans krijgt. De mogelijkheid om het Pius X kerkgebouw te benutten voor de gewenste nieuwe functies voor de school lijkt volop aanwezig, en de wens van de Huizingaschool voor nieuwbouw is niet strijdig met de mogelijkheden tot behoud van het PiusX kerkgebouw.' Het bezwaar van de Task Force kwam te laat. De kerk is inmiddels gesloopt. Zie www.toekomstkerkgebouwen.nl foto kerk Pius X Foto Hans Ladrak foto kerkhof bij kerk groningen Foto Hans Ladrak augustus 2008 Heemschut 33 MET DIVERSE VESTIGINGEN IS PROTEKTA ACTIEF IN ALLE DELEN VAN NEDERLAND Protekta

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2008 | | pagina 35