Hendrick de Keyser koopt Hodshonhuis Haarlem Voor Nederland bewaard, 150 jaar KOG Het Hodshonhuis in Haarlem, aan de oever van het Spaarne. Dit stads- paleis is sinds kort eigendom van Vereniging Hendrick de Keyser. Foto Heemschut Interieur van de vergaderzaal in het pand Spuistraat 135/ Nieuwezijds Voorburgwal 180. Fotografie op karton, eirea 1875. Eigendom Koninklijk Oudheidkundig Genootschap Negentig jaar al is de Vereniging Hendrick de Keyser, maar bijna meer dan ooit actief in het aankopen van monumentale gebouwen. Nog afgelopen voorjaar werd het Hodshonhuis in Haarlem aan het bezit van de vereniging toegevoegd. De Koninklijke Hollandsehe Maatschappij der Wetenschappen was al sinds de negentiende eeuw eigenaar van dit gebouw. Besloten werd tot overdracht aan Hendrick de Keyser, omdat deze vereniging veel beter dan de Maatschappij is toegespitst op het onder houd van dit waardevolle stadspaleis. Het werd in 1794 door Abraham van der Hart ontworpen voor Keetje Hodshon, die hier tot haar dood bleef wonen. Daarna, in 1841, betrok de Maat- sehapppij der Wetenschappen het ruime pand aan het Spaarne in Haarlem. Het Hodshonhuis, van buiten voornaam en ingetogen, werd van binnen magistraal gedecoreerd volgens de laatste internationale mode. Hierbij werden alle registers openge trokken door vooraanstaande decorateurs uit Amsterdam en Haarlem. Fraai stucwerk, betimmeringen, houtsnijwerk, schilderwerk, schoorsteenmantels en spiegels, dit alles is vrijwel ongeschonden bewaard gebleven. Het huis heeft vier ontvangstvertrekken. Elk vertrek heeft een geheel eigen sfeer, met sterk ver schillende kleuren, materialen en ornamenten: een classicistische erkerzaal, een salon in 'Etrurisehe' stijl, een met zeer fijn houtsnijwerk versierde Rode Kamer en een fraai binnenpor- taal. De balzaal of Blauwe Kamer vormt het absolute hoogtepunt van de reeks staatsiever- trekken; de wanden zijn met grote verfijning in 'Wedgwood-stijl' in stuc uitgevoerd. Deze zaal, het best bewaarde en meest originele voorbeeld van de door Van der Hart ontworpen stuezalen, is absoluut uniek in Nederland. Verspreid door Nederland verhuurt Hendrick de Keyser nu woningen, kantoorpanden, loodsen, stadspaleizen, modelwoningen, kerken, boerde rijen en een watertoren. Na restauratie zorgt de vereniging altijd dat het monument (met een andere bestemming) weer langdurig verhuurd kan worden. www. hen dri ckdeke yser.nl Onder de titel Voor Nederland bewaard laat het Koninklijk Oudheidkundig Genootschap in alle provincies de komende maanden enkele waardevolle parels uit de zeer omvangrijke col lectie zien. Het KOG (nu 500 leden) stond aan de wieg van het Rijksmuseum, dat in 1885 werd gesticht. Al snel na de oprichting in 1858 werd het Oudheidkundig Genootschap al Konink lijk, omdat koning Willem III erg enthousiast was. Niet alleen het geld stroomde binnen om nieuwe aankopen te doen, ook dankzij legaten, giften en bruiklenen groeide de collectie die de Nederlandse geschiedenis en het dagelijks leven in beeld brengt. Het is nu een van de grootste in Nederland. Van de huidige dik 35.000 objecten zijn er nu ongeveer 2500 langdurig in bruikleen gegeven aan musea. In de eerste vijftig jaar van het bestaan kwam het Genootschap in het geweer tegen afbraak van monumenten. Zo werd onder meer de Broerekerk in Bolsward en het Maarten van Rossumhuis in Zaltbommel gered van de sloper. Later namen andere organisaties, zoals Heem schut, deze taak over. Het KOG bezit negen bijzondere collecties, uiteenlopend van boeken tot waaiers en van bouwfragmenten tot munten. Zo wordt dit najaar het glaswerk dat koning Willem III 30 Heemschut augustus 2008

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2008 | | pagina 32