Reportage Piet Arp - Voor het derde achtereenvolgende televisieseizoen is vanaf 15 oktober het programma Restauratie te zien van de BankGiro Loterij, in samenwerking met de AVRO. In 2006 won na een stevige plaatselijke lobby de kerk Vierhuizen in Groningen. Afgelopen seizoen, in het Jaar van de Molens was de molen Goidsehalxoord in Binnenmaas winnaar. A DE EERSTE TWEE programmareeksen, waarbij voorbeelden van erfgoed in de gevarenzone proberen een miljoen euro aan restauratiesubsidie binnen te slepen, groeit ook het aantal anekdotes. Zo wordt in Groningen lachend teruggedacht aan de finale van 2006, waarin de kerk van Vierhuizen winnaar werd. Zo ongeveer alle inwoners van het dorp waren, om steun te betuigen, voor de finale naar de studio in de Randstad afgereisd, waarbij het dorpje er urenlang vrijwel verlaten bij lag. Om te voorkomen dat criminelen van de gelegenheid gebruik zouden maken hier hun slag te slaan, werd het leger ingeschakeld. Enkele voertuigen en soldaten vatten post op strategische locaties bij en in het dorp. Wat er voor extra's uit de kast wordt gehaald bij de derde serie uitzendingen, die 15 oktober om 21.30 uur op Nederland 2 begint is nog even afwachten. Zestien kandidaten dingen mee, per uitzending worden er twee belicht en becommentarieerd. Heemschut-directeur Karei Loeft is ook nu weer een van de twee deskun digen die het belang van de restauratieplannen aangeven. De kijkers kunnen na elke uitzending weer stemmen op hun favoriet, waarna de wat de kijkers betreft vier hoogst-geplaatste te res taureren objecten op 10 december in de finale uitzending deelnemen aan een slotronde. Dan is ook de laatste stemming over het te winnen bedrag van 1 miljoen euro voor de restauratie. Kandidaten Ook in het derde jaar van BankGiro Loterij Res tauratie is de keuze van de objecten weer heel gevarieerd. Kandidaten lopen uiteen van kerk tot molen, van bedrijfsgebouw tot woning. Een uitschieter is de radiotelescoop in Dwingeloo, die afgelopen najaar ook al een prominente plaats had op de lijst van honderd naoorlogse toppers van minister Plasterk. De overige deelnemers zijn het roofdierenver- blijf van de Diergaarde Blijdorp, de kerk van Garsthuizen, het Strandbad Winterswijk, de bollenschuren van kwekerij Veelzorg in Hil- legom, Molen nr. 6 in Haastrecht, Stoomgemaal Vier Noorder Koggen in Medemblik, de NH Kerk in Groede, de Jeneverstokerij in Bolsward, Verensmederij Amersfoort, Villa Jongerius in Utrecht, de Hofboerderij op de Keukenhof in Lisse, paviljoen sportclub RCH in Heemstede, de Dierense Sjoel, de Eerste Openluehtsehool in Amsterdam en Fort Rammekens te Ritthem. De Radiotelescoop in Dwingeloo. Foto Pim van Gelder De stenen bollenschuur van kwekerij Veelzorg in Hillegom. Foto Marea Bultink 28 Heemschut augustus 2008 Weer Restauratie (AVRO en BGL) op tv

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2008 | | pagina 30