KNOB Wim Eggenkamp neemt de voorzittershamer over van Diederik Six De Koninklijke Nederlandse Oudheidkundige Bond - opgericht op 7 januari 1899 en sinds 1949 koninklijk - wordt gedragen door een bestuur waarvan de leden afkomstig zijn uit de relevante vakgebieden als monumentenbehoud, architec tuur, regelgeving, restauratiebeginselen, het erfgoed over zee, archeologie en archieven. Het is deze bestuurlijke organisatie, in samenhang met een hoog wetenschappelijk gehalte van de onafhankelijke Bulletin-redactie die de kracht is van een ver eniging die behoud van het culturele erfgoed tot missie heeft. De Bond tracht dit te bereiken door middel van publicaties van recent onderzoek alsmede door verdieping, verkenning en analyse op studiedagen. ook symbolisch: door het uitnemen van de pen ning ontstaat een venster op de wetenschap, waarmee ieder zijn blik kan verruimen. Deze stimuleringsprijs is bedoeld voor jonge academici die een uitzonderlijke prestatie hebben geleverd in een van de vakgebieden van de KNOB, in het bijzonder de architectuur- Et bouwgeschiedenis en archeologie. Medaille Sinds 1924 kent de KNOB de zogeheten 'ere medaille in zilver', ontworpen door Hildo Krop en in dat jaar voor de eerste maal uitgereikt aan één van de medeoprichters, de Dordtse, later Leidse archivaris mr. dr J.C. Overvoorde. Sindsdien is deze prestigieuze prijs nog vijf maal uitgereikt, de laatste keer in 2006 aan prof. Coen L. Temminck GrolL Dit jaar werd de penning uitgereikt aan mr. Gijs van Herwaarden, die van 1974 tot 1987 hoofd van de afdeling Monumenten bij de Directie Musea, Monumenten en Archieven (MMA) was, en die vervolgens bij de Raad voor het Cultuur beheer tot eind 1995 ondermeer de functie uit oefende van secretaris van de Rijkscommissie voor de Monumenten. In die functie had hij betrokkenheid bij de monumentenbescherming in zijn geheel, zowel voorwaardenscheppend als feitelijk handhavend. Dit kwam ondermeer tot uitdrukking in het door hem geagendeerde Berckepoort-dossier (Dordrecht), hetgeen resulteerde in onder steuning van het Heemschut-standpunt dat uiteindelijk door de Raad van State gehono reerd zou worden. Na zijn pensionering heeft hij zich langdurig ingezet als secretaris van de KNOB, die dankbaar gebruik maakte van zijn omvangrijke kennis van zaken. Het tekent Gijs van Herwaarden als een bescheiden mens dat hij in zijn dankwoord als zijn opvatting uit sprak, dat deze penning eigenlijk uitsluitend als beloning voor wetenschappelijk werk bestemd zou moeten worden en niet voor bestuurders. Hiermee impliciet de attitude weergevend die ook zijn ambtelijke loopbaan heeft gekenmerkt: de dienstbaarheid van het (openbaar) bestuur. Dit is een ethisch beginsel dat nog maar zelden wordt aangetroffen. Het is een novum in het bestaan van de bond dat een scheidend voorzitter een onderschei ding meegeeft. Diederik Six heeft als kenmerk stijlvol en effectief besturen. Hij laat een bond achter met hernieuwd élan en een wenkend toekomstperspectief. Zijn opvolger mr. Wim Eggenkamp, die tevens prof. Fons Asselbergs per 1 september opvolgt als rijksadviseur voor het cultureel erfgoed en daarmee lid is van het college van rijksadviseurs verbonden aan het atelier van de rijksbouwmeester, krijgt hiermee een frisse start. Drs. H. Bollebakker is gastdocent aan de Universiteit van Amsterdam augustus 2008 Heemschut 27

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2008 | | pagina 29