Plasterk: ook aandacht voor herbestemming Algemene Vergadering van Leden Landelijke Heemschutdag Cultureel erfgoed is goud waard hhers ran l er augustus 2008 Heemschut 25 Minister Plasterk zet bij de herziening van het monumentenbeleid in op her bestemming, financiële haalbaarheid en de bescherming van monumenten in een meer ruimtelijke context. Plasterk reageerde daarmee in mei op de aanbieding van onze brochure over bescherming van waardevol erfgoed uit de periode 1940 - 1965. In een reactie zegt Heemschut de nieuwe lijn van de minister voor een positieve benadering van herbestem ming te steunen. Maar de vereniging vindt het gevaarlijk dat de minister de financierbaarheid van restauraties wil koppelen aan het al dan niet aanwijzen Directeur Karei Loeff: 'Je moet op inhoudelijke grond vaststellen of een gebouw echt de status van rijksmonu ment verdient. Wat de minister voor ogen staat klopt niet. Straks hangt de selectie van nieuwe monumenten af van de restauratiekosten. Op die manier zullen veel waardevolle gebouwen in ons land gesloopt worden.' Volgens de huidige Monumentenwet uit 1988 moeteen rijksmonument minimaal 50 jaar oud zijn om te kunnen worden aangewezen. Heem schut vindt dat die leeftijdsgrens in de nieuwe wet omlaag moet. 'Het Is toch ongelooflijk dat een gebouw als het Eindhovense Evoluon of de steden bouwkundige structuur van Nagele in de Noordoostpolder niet door het rijk kunnen worden beschermd,' aldus Heemschut. Karei Loeff, directeur van Heemschut, overhandigt de nieuwe brochure aan minister Plasterk Foto Tonny Presser Voor de deelnemers aan de Alge mene Vergadering van Leden 24 mei te Rotterdam was de lezing van Tom Bade, 'De economische bate van erfgoed' een vrolijke peptalk. De Arnhemmer rekende voor, dat vooral ensembles een enorme meerwaarde vertegenwoordigen. Bade schudde de voorbeelden zo onge veer uit de losse pols. Dicht bij zijn huis in Arnhem blijkt Park Sonsbeek een goudmijn te zijn voor de gemeente. Puur door de aanwezigheid ervan. Bade, een econoom, kijkt vooral naar waar geld gemaakt wordt. In Arnhem is dat - voor de gemeente - bij voorbeeld de ontwikkeling van de waarde van onroerende zaken. Uit de statistiek blijkt, dat huizen rond Sonsbeek veel gewilder, en dus veie tientallen pro centen meer waard, zijn dan gelijksoor tige woningen elders in de stad. Die meerwaarde loopt aan extra inkomsten voor Arnhem al in de miljoenen. Zo maakt het erfgoedbezit zelf geld. De rekensom is overal te herhalen. Ook op andere manieren weet Bade, vertelde hij, ensembles en land schappen te verzilveren. Door bij voorbeeld simpelweg uitzicht op akkerland te veilen. 'De agrariër zegt: er staat niks. Gras, een slootje, wat koeien. Ik zeg: de bewoner die vanaf de stadsrand dit uitzicht heeft, de fietser die er langs fietst, hecht er waarde aan en wil dat uitzicht kopen.' De boer kan zijn werk blijven doen, het uitzicht op de leegte blijft gehand haafd. Bade veilde al hagen, bosjes, weiden, uitzicht op onderdelen van gebouwen. 'Zo ontstaat een financieel belang bij het handhaven van dat erfgoed.' De ALV werd gehouden in Restaurant Engels op Stationsplein 45, naast het Centraal Station. Na de lunch beperkte het middagprogramma zich tot een rondleiding in de Van Nellefabriek en de gezamenlijke afsluiting. Oplettende lezers zal het reeds zijn opgevallen: dit jaar vindt er geen landelijke Heemschutdag plaats. De Heemsehutdag wordt traditiegetrouw georganiseerd door een provinciale commissie met ondersteuning vanuit het landelijk bureau. Wij hebben moeten besluiten tot het niet laten doorgaan van de Heem schutdag, mede vanwege een tijdelijk beperktere personeelsbezetting ten kantore en de focus op meer landelijk gerichte publiciteitsacties. Heemschut blijft voor u als lid net als voorgaande jaren de landelijke erfgoedexcursies organiseren, zoals naar Domburg en Gouda. De laatste excursie voor 2008 vindt dit najaar plaats. Naast deze landelijke evenementen organiseren de provinciale commissies zelf ook diverse excursies. Ook deze programma's kunt u in dit tijdschrift steeds aantreffen. Molenallee 5 7384 AM Wilp E-mail: info@hekkers-spijker.nl Telefoon: 0571 - 26 20 07 Telefax: 0571 - 26 21 23 Internet: www.hekkers-spijker.nl sinds 1922 Meubelmakerij specialiseerd in Antiekrestauratie (eigenaar A. G.M. Willemsen)

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2008 | | pagina 27