De laagbouw van de wijk na de restauratie Foto Henk Jansen het zogenaamde Impulsbudget 2005 van het Investeringsbudget Stedelijk Vernieuwing kwam 500.000 beschikbaar. Het extra geld leidde tot een flinke kwaliteitsimpuls. Dit geld werd namelijk besteed aan het ver vangen van alle schotelantennes in het complex door één centraal ontvangstsysteem voor tv en radio. Het gevelbeeld van met name de flats is daardoor flink verbeterd. Een deel van de subsidie gaat naar de museumwoning en de publicatie en 200.000 is bedoeld als bijdrage voor het opknappen van de buitenruimte. Want de gemeente en Bo-Ex hebben samen een plan ontwikkeld voor verbetering van de terreinen rondom de woningen, zowel voor de centrale hof - in gemeentelijk eigendom - als voor de binnenterreinen, in bezit van Bo-Ex. Dat ontwerp behelst niet een reconstructie naar de situatie van de jaren '50, maar een inrichtingsplan dat passend is bij de Rietveld- architectuur. Tegelijk houdt het rekening met gebruikseisen van 2008. De herinrichting wordt dit jaar uitgevoerd. Voorbeeldproject De kracht het plan is dat Bo-Ex niet door sloop, maar juist met behoud van de kwaliteiten van het complex een flinke impuls aan de wijk Hoograven geeft. De corporatie is bereid daar fors in te investeren. Gemeente en de wonings tichting werken verder samen aan verbetering van de buitenruimte. Daarbij wordt een meer dan gemiddelde kwaliteit gehaald, mede door inzet van het beschikbare ISV-geld. De Rietveldwoningen worden als cultuurhisto risch waardevol aangemerkt, niet alleen door Bo-Ex, maar ook door de afdeling Stedenbouw en Monumenten, al zijn de woningen nu (nog) geen beschermde monumenten. De afdeling heeft inmiddels een goede relatie opgebouwd met de woningcorporaties in de stad, wat toe komstige renovaties ten goede kan komen. In deze zelfde wijk Hoograven bevinden zich nog twee vrijwel identieke stempels. De woningstichting zal deze woningen mogelijk op vergelijkbare wijze renoveren, ook hier mede vanwege de cultuurhistorische kwaliteiten van dit Rietveld-erfgoed. Drs. H.P. Jansen is adviseur monumenten bij de gemeente Utrecht 22 Heemschut augustus 2008

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2008 | | pagina 24