0 Henk Jansen - In de wijk Tolsteeg/ Hoograven te Utrecht bevinden zich enkele bouwblokken met woningen uit de jaren '50 die zijn ontworpen door Gerrit Rietveld. Omdat deze vermaarde architect zorgde voor een meer dan gemiddelde archi tectonische kwaliteit koos eigenaar woningstichting Bo-Ex '91 ter verbetering van de wijk niet voor sloop en nieuwbouw, maar voor een zorgvuldige renovatie. Een deel van de Robijnhofbuurt in Utrecht na restauratie. Foto Henk Jansen IN DE UTRECHTSE WIJK bestaat de behoefte om een gevarieerder woonmilieu aan te bieden en Bo-Ex zag daartoe kansen in dit complex. De 194 woningen in het 'stempel Robijnhof' zijn inmiddels hersteld naar een plan van restauratiearchiteet en oud-medewerker van Rietveld, Bertus Mulder. Patroon blokken Voor complexen in het zuiden van de wijk Hoograven is enige jaren geleden een onder zoek verricht naar de totstandkoming van het stedenbouwkundig plan en de buitenruimte een halve eeuw geleden. Aanleiding was het herinrichten van de openbare ruimte, vooral om de sociale veiligheid te verbeteren. Dit onderzoek door Marinke Steenhuis en Noël van Dooren leverde interessante informatie op over het ontwerp van de stempels door steden bouwkundige C.M. van der Stad. De stempels, een patroon van blokken met verschillende typen woningen, werden diverse keren her haald. Die stempelstedenbouw is zeer kenmer kend voor de jaren '50 en '60. De inrichting van de ruimte tussen de woningblokken gebeurde, vrijwel zonder afstemming met architect en stedenbouwkundige, naar een ontwerp van de gemeentelijke landschapsarchitect Bram Galjaard. Trotse corporatie De vorig jaar afgeronde renovatie van de 194 woningen in de meest noordelijke stempel van Hoograven, de Robijnhof, is geen doorsnee pro ject geworden. Opvallend is de waardering van de kant van de woningcorporatie voor dit Riet velderfgoed uit 1957. Bo-Ex laat blijken trots te zijn op het beheer van dit onderdeel uit het 20 Heemschut augustus 2008 I

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2008 | | pagina 22