Jaap Kamerling - De restauratie en herbestemming van de laatste hofstede van Amsterdam, Huize Frankendael aan Middenweg 72 in de Watergraafsmeer nadert zijn vol tooiing. In de nazomer van dit jaar zal de buitenplaats uit 1660, die gerekend wordt tot de top 10 van Amsterdamse monumenten, opnieuw in gebruik worden genomen. Foto boven: de Regence tuin. Onder: de rijk geornamenteerde gang van Frankendael. Foto's Jaap Kamerling IN APRIL 2005 trok de laatste bewoner, Cecilia Van Vliet-Liehtveld, dochter van schrijver Albert Helman, definitief de deur dicht van haar geprivilegieerde onderkomen. Ze woonde er ruim veertig jaar. Het stadsdeel, eigenaar van het huis, wilde het monument een publieke functie geven, en gaf het de nieuwe bestemming van trouwlocatie en brasserie. De nieuwe beheerders Bodo Groen en Jacqueline Grandjean schetsen op hun website lyrisch de nieuw gebruiksmogelijkheden. 'Frankendael wordt de nieuwste hotspot van Amsterdam. Voor hop en hip, allo en auto, voor smulpapen en kunstkenners. Er komen exposi ties, workshops, presentaties, kinderkunstmid- dagen, trouwceremonies en speurtochten, veel film, inspirererende vergaderingen en kleine theater- en muziekuitvoeringen. En dat alles op huiskamerformaat.' Frankenthall Frankendael werd rond 1660 gebouwd in opdracht van de rijke koopman Nicolaas Liebergen, die ook hoogheemraad en schepen van de Watergraafsmeer was. De hofstede kreeg echter zijn huidige vorm dankzij Izaak Balde, die haar in 1695 kocht. Balde kwam uit Frankenthall bij Worms in de Duitse Paltz en was daarheen om geloofredenen gevlucht uit Engeland. Later verhuisde hij naar Amsterdam en vernoemde zijn verbouwde huis naar zijn oude woonplaats. Balde gaf het huis zijn barokke voorgeve! in Lodewijk XIV stijl. Hij groef een gracht om het huis en liet ook de formele Regenee tuin aanleggen, die onlangs in oude luister is hersteld. Zijn erfgenamen verkochten het huis aan Jan 18 Heemschut augustus 2008

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2008 | | pagina 20