Klimop heeft zich een weg naar binnen gebaand in een bedrijfsgebouw op het Hembrugterrein. leidt een zwevend bestaan binnen ambtelijke organisaties: De verworven kennis wordt niet onderhouden en geactualiseerd. In ruimtelijke ontwikkeling wordt leegstand nooit meege nomen en zij speelt ook geen rol in het publieke debat. Op leegstand wordt steevast reactief, achteraf, ingespeeld. Zelden gebeurt dit proactief, ruim voor de daadwerkelijke verloedering. Overheden en vastgoedbedrijven moeten dit anders op gaan pakken. De noodzaak is helder: waarom nieuwe bedrijventerreinen aanleggen als er voldoende ruimte te vinden is in oude en afge dankte industriële monumenten, kruitfabrieken, kantoorgebouwen en pakhuizen? Omslag Buiten dat dit lang achterwege laten van nieuwe bestemmingen vinden voor oudere gebouwen betekent dat schaarse ruimte onder benut wordt, slaat de verloedering toe. Het imago van de omgeving holt achteruit als er niets met deze panden wordt gedaan. Toch zijn het de zeldzame gevallen, overbodig geworden en verouderde kantoren of fabrieken die een nieuwe bestemming kunnen krijgen. Asselbergs hoopt dat de kaart beslissers weet te prikkelen tot een veranderende mentaliteit. 'Ik zou het niet willen vergelijken met een huishoud ster die even met de bezem door Nederland gaat. Net zoals bij de stadsvernieuwing zal het zo'n twintig jaar duren, schat ik in, voordat de omslag in de omgang met leegstand en daarmee optimalisatie van de ruimte in Neder land is bereikt.' Behalve een kaart, bevat het project ook analyses van trends op regionaal, provinciaal en landelijk niveau. Bij het onderzoek in de maanden die aan de presentatie vooraf gingen, bleek bijvoorbeeld, dat er nauwelijks gegevens worden bijgehouden van leegstaande objecten of objecten die hun functie gaan verliezen. Tegelijk werd duidelijk, dat de overheid nauwe lijks verantwoordelijkheid neemt om leegstand te voorkomen. Asselbergs hoopt dat zijn project bestuurders ertoe brengt het thema op de agenda te zetten. In twaalf provinciale en één landelijk eind rapport worden de huidige kennis en het beleid over leegstand inzichtelijk gemaakt. De rapporten zijn te downloaden van de website www.oudekaartnederland.nl. Daarop is ook de digitale kaart te zien, waarop de negenhonderd leegstaande objecten geprojecteerd zijn. P. Schat is lid van de Provinciale Commissie Heemschut Noord-Holland augustus 2008 Heemschut 17

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2008 | | pagina 19