J J Achtemrond Verlaten bedrijfshal, Hembrug. Snel is goedkoper En dan gaat het niet eens specifiek om bebouwing met een cultureel belang. 'Groot voorbeeld van hoe het niet moet, is sanatorium Zonnestraal in Hilversum. Leeg vanaf 1956 en in 1967 al als toekomstig jong monument getipt. Toch heeft het vijftig jaar geduurd tot het casco werd gerestaureerd.' En dat na zoveel jaren van leegstand, vandalisme en verloede ring een hoop geld extra is gespendeerd aan het opknappen van het gebouw is duidelijk. 'Een paar miljoen verder ben je zo en dan heb je nog niks.' Direct een nieuwe bestemming verzinnen is dus wel zo goedkoop. 'Je moet echter niet alleen een bouwkundige maar ook een mentale trans formatie ondergaan, om te kunnen zien dat een gebouw gebruikt kan worden voor iets waar het niet voor gebouwd is.' Wat een handig hulpmiddel daarbij is, noemt Asselbergs het 'in de week leggen' van een complex voor een later definitief gebruik. 'Dat werkte goed bij bijvoorbeeld de Westergasfa briek in Amsterdam. Het aspect 'leisure' kreeg er al een kans, voordat de uiteindelijk nieuwe bestemming geregeld was.' Oud spul De Oude Kaart is volgens Asselbergs precies wat de naam uitdrukt. 'Het is een kaart met oud spul. Oud, want het gaat om ongebruikte en verouderde gebouwen.' Het 'www.oude- kaartnederland.nl' klinkt als een gimmick, maar deze nieuwe digitale voorziening is hard nodig. 'Een administratieve infrastructuur voor leegstand ontbreekt. Deze kaart is een stap in die richting.' Overheden registreren leegstand niet, er is geen beleid tegen leegstand. De kennis die er is, is incidenteel vergaard, fragmentarisch en 16 Heemschut augustus 2008 0

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2008 | | pagina 18