Achtergrond Oude Kaart moet eind maken aan ontbreken van beleid tegen leegstand Peter Schat - Voor wie zich interesseert voor erfgoed is de oude kaart een bekend fenomeen. Te raadplegen in een boek, een archief of op een website zoals het pas in de lucht gekomen www.watwaswaar.nl. Oude kaarten tonen hoe landschappen er ooit uitzagen en hoe de omgeving van gebouwd erfgoed moet zijn geweest. Voor liefhebbers van het genre is er een instrument bijgekomen: De Oude Kaart van Nederland. Let wel, Oude Kaart gespeld met hoofdletters. Exterieur (2005) van een van de al jaren verlaten gebouwen van de munitiefabriek op het Hembrugterrein in Zaandam. Er zijn plannen in ontwikkeling voor hergebruik. Rondleiding over het overwoekerde Hembrugcomplex onder leiding van René Ros, secretaris van de Stichting Militair Erfgoed Groot-Amsterdam. Foto's Peter Schat DE OUDE KAART is gemaakt in opdracht van prof. drs. Fons Asselbergs, tot dit jaar Rijksadviseur voor het Cultureel Erfgoed. De Oude Kaart is de tegenhanger van De Nieuwe Kaart van Nederland. En wie weet dat op die laatste alle grote bouwlocaties van de komende tien jaar staan ingetekend, voelt welke kant het opgaat met de Oude Kaart. Asselbergs presenteerde de digitale kaart op 23 juni in Apeldoorn. In alle provincies heeft hij na laten gaan, waar gebouwen staan en terreinen liggen die langer dan twee jaar leegstaan of hun functie kwijt zullen raken. De Oude Kaart geeft zo een kwantitatieve indicatie van het potentiële aanbod van te hergebruiken vierkante meters. 'Als je niets doet, slaat de verloedering toe', is Asselbergs' ondervinding als het om gebouwen gaat. augustus 2008 Heemschut 15 Erfgoed nieuw leven inblazen

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2008 | | pagina 17