Museum Van Loon trots op bijzondere binnentuin Er zijn nog maar weinig gave grachtentuinen in Amsterdam te vinden. En als die er al zijn, genieten alleen de eigenaren van de grach tenpanden er van. Bij Museum Van Loon aan de Keizersgracht 672 in Amsterdam staat de klassieke tuin, ingeklemd tussen het hoofdhuis aan de Keizersgracht en het koetshuis aan de Kerkstraat vrijwel dagelijks open voor de museumbezoekers. Tijdens enkele manifestaties door het jaar heen wordt extra aandacht op de tuin gevestigd. plaatsen van beelden en andere kunstuitingen. De tuinkant van het koetshuis is dan ook niet zomaar een achtergevel, maar een met nissen, beelden en gevelornamenten opgesmukte wand, waar het oog met plezier op zou rusten. In de zomer waren de bewoners op hun buiten plaats ver buiten de drukte en de stank van de stad. De tuin was dus niet een gebied om echt verkoeling en rust te vinden. Open tuinen Tegenwoordig zijn elk derde weekeinde van juni enige tientallen grachtentuinen in de hoofd stad te bekijken. Deze open tuinendagen zijn een initiatief van de Amsterdamse Grachten musea, die op deze manier extra belangstelling scheppen voor de collecties. Onder meer ook het Bijbels Museum, het Theatermuseum en Museum Willet-Holthuysen doen mee. Dit jaar was het gemeenschappelijke thema 'Kunst in de Graehtentuin'. Een andere zomerse tuintraditie bij Museum Van Loon is de succesvolle 'Opera in de Graehtentuin'. Hartje zomer, zo eind juli, begin augustus, zijn er speciale muziekuitvoeringen in de tuin. Zo was dit jaar de korte opera 'II segreto di Susanna' van Ermanno Wolf-Ferrati uit 1909 de publiekstrekker. Tegen het decor van het reeent gerestau reerde koetshuis doen dergelijke uitvoeringen het uitstekend, leerde de ervaringen van de afgelopen jaren. Doordat het aantal plaatsen in de tuin beperkt is, zijn de voorstellingen altijd razendsnel volgeboekt. Wie volgend jaar het programma wil bijwonen zal het Amsterdams Uit Bureau (www.aub.nl) in de gaten moeten houden voor het bestellen van toegangskaarten. Zie ook: www.museumvonloon.nl www.grachtenmuseo.nl. ringen aangebracht. Sinds 1972 is een deel van de woning museum. Wat hier vooral aanspreekt, is dat de relatie tussen het huis aan de gracht en het koets huis erachter behouden is gebleven. De tuin ertussen was lang vooral kijkgroen vanuit de woning, met strakke borders en gesehoren hagen en bloeiende planten. Vanaf de bel-etage was het uitzicht het mooist. De tuin moest het vooral in voor- en najaar goed doen en ook 's winters nog prettig ogen, onder meer door het Genieten van het groen van de originele grachtentuin van Museum Van Loon in Amsterdam. Op de achtergrond de klassieke gevel van het koetshuis. Foto's Peter Kooijman augustus 2008 Heemschut 11 Zingen in de grachtentuin

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2008 | | pagina 13