Zie ook: Uitzicht over de vijver. Foto's Marjo Huijsmans De bruggen naar de sportvelden van de Leidse Hout zijn voor Leiden ook nog het beschermen waard. met openluchttheater, gedeeltelijk op het landgoed Oud Poelgeest, aan het complex toegevoegd. De Leidse Hout is nu 25,5 hec tare groot. De ontstaans- en gebruiksgesehiedenis maakte de ontwikkeling tot een inderdaad complexe aangelegenheid, zegt Marina van der Horst. De monumenteneommissie van Leiden heeft positief advies uitgebracht om het gehele Volkspark De Leidse Hout op de gemeentelijke monumentenlijst te plaatsen. B en W beslisten anders. Het wandelpark is inderdaad monu mentwaardig, de sportvelden, die ingrijpend zijn veranderd door onder meer aanpassingen voor de atletiekbaan, zijn dat niet, vindt de gemeente. De vier gemetselde bruggen naar de sportvelden weer wel. Naar het Bospark wordt onderzoek gedaan om te bezien of monumen- tenbeseherming van toepassing is. Dit is inmid dels gebeurd en hierop heeft de monumenten eommissie wederom positief geadviseerd. De sportvelden zouden beschermd moeten worden met het nieuwe bestemmingsplan, dat eind van dit jaar ter inzage komt. Of alleen het bestemmingsplan voldoende bescherming biedt is nog de vraag. Bestemmingsplannen hebben een beperkte levensduur en de op 1 juli gepubliceerde nieuwe Wet op de ruimtelijke ordening moet nog worden bestudeerd. Met de oude Wet hadden gemeenten bij voorbaat al vrijstelling van het bestemmingsplan als zij wilden bouwen voor maatschappelijke- en woondoeleinden. Pleidooi Tijdens de jaarvergadering van Heemschut hield Van der Horst een warm pleidooi voor een betere bescherming van stads- en volks parken. Naast Leiden zijn die onder meer ook in Amsterdam (Amsterdamse Bos), Groningen, Enschede en Nijmegen. In Nijmegen is het Volkspark de Goffert gemeentelijk monument inclusief het voetbalstadion van NEC. Zij vindt, dat monumentwaardig stadsgroen in de nieuwe monumentenwet een plaats moet krijgen, juist omdat dit cultuurhistorisch erfgoed verte genwoordigt. Het aanwezige groen in de stad wordt nu nog te weinig beschermd in de regel geving, vooral als ook de ensemblewaarde zoals in Leiden niet wordt meegewogen. De Stichting Leidse Hout Monumentwaardig vertrouwt op het voortschrijdend inzicht bij gemeenten dat groen cultuurhistorisch erfgoed een onvervangbare waarde vertegen woordigt, mede in samenhang met ecologi sche- en in Leiden ook archeologische waarden. Zeker ook uit een oogpunt van leefbaarheid. Met betrekking tot dit laatste geven grote wereldsteden als New York en Berlijn het goede voorbeeld. Ook Heemschut werpt zich op voor een bredere ensemble bescherming. www.cascade1987.nl (weblog Volkspark De Leidse Hout) www.tuinenstichting.nl www.leiden.nl ET MUSEUM VAN LOON stelt zich vooral ten doel de geschiedenis van dit grachten huis en van de familie Van Loon te presenteren. Willem van Loon was in de zeventiende eeuw een van de oprichters van de Verenigde Oost- Indische Compagnie. In de negentiende eeuw werd dit dubbele grachtenhuis betrokken door de familie. Het dubbele grachtenhuis was in 1672 gebouwd voor de schilder Ferdinand Bol, leerling van Rembrandt. In de eeuwen daarna zijn onder meer veel ornamenten en versie- 10 Heemschut augustus 2008

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2008 | | pagina 12