omgekeerd schip, is geheel van glas, 50 meter lang en 25 meter hoog; even hoog als het schip van de Grote Kerk. Te groot en vooral te hoog vinden de Stichting en Vereniging Oud Deventer en ook Heemschut, dat bij monde van provinciaal commissielid Bernard Duimel heeft geprotesteerd. Volgens de nieuwsbrief Oud Deventer: 'Vanaf de linker IJsseloever ziet u dan over enkele jaren een verlichte koepel, even hoog als de kerk, maar met de lichtuitstraling van een tomatenkas'. Inmiddels zijn een andere wethouder en pro jectleider bezig met de plannen. Heemschut blijft kritisch volgen. Gemeentehuis houdt massief volume Dalfsen - In 2002 nam het gemeentebestuur van Dalfsen het besluit tot de bouw van een nieuw gemeentehuis en werden drie loca ties gepresenteerd. Een meerderheid van de inwoners was voor de locatie naast het huidige gemeentehuis aan de Vecht. De Vrienden van Dalfsen reageerden op dit loeatieonderzoek met een pleidooi voor handhaving van het gemeentehuis, met de nodige uitbreiding. De Vrienden beschouwen het huidige kleinschalige Veehtfront namelijk als het meest authentieke beeld van Dalfsen. In 2004 schijft Heemschut aan de gemeente raad van Dalfsen, dat het er aanvankelijk naar uitzag dat zich na de verwerving van het pand Eshuis (een oude fabriek) zich een welhaast vanzelfsprekende gelegenheid voordeed om het bestaande gemeentehuis te blijven gebruiken en in het pand Eshuis het grootste deel van de kantoor- en publieksruimten te huisvesten. Een oplossing die Heemschut tot grote tevreden heid zou stemmen. Daarom vindt de Provinciale Commissie het jammer dat 'in principe gekozen is voor complete nieuwbouw en wel op een zodanige manier dat een rigoureuze ingreep in de bestaande bebouwing en het stratenpatroon nodig wordt'. Heemschut stelt, dat bij nieuw bouw van het gemeentehuis de molen zijn vrij staande en markante ligging kwijt raakt. En het met zorg gespaarde bestaande gemeentehuis 'gaat een hoogst onzekere toekomst tegemoet', aldus een sombere constatering van de PC. Een stedenbouwkundig plan, het plan Water front Dalfsen, werd in de zomer 2004 gepre senteerd en werd op vele punten door de Vrienden afgewezen. 'Laatste kleinschalige dorpsaanzieht in het Vechtdal dreigt verloren te gaan' luidde de tekst op een poster van de Vrienden, die in december 2004 in het dorp werd verspreid. Ook Heemschut schreef in augustus 2005, onder de kop 'idyllisch riviergezicht bedreigd' in het tijdschrift over de verwikkelingen rond de laatste nog redelijk ongeschonden dorpse skyline langs de Overijs selse Vecht. Bij de gemeenteraadsverkiezingen in 2006 uitten de oppositiepartijen veel kritiek op het zich voortslepende plan Waterfront. In de nieuwe gemeenteraad werd besloten om een visie voor de invulling met woningen en winkels van het oude gemeentehuiseomplex en de locatie Eshuis te vragen aan meerdere projectontwikkelaars. Na verdere uitwerking zal in september een keuze uit de laatste twee inzendingen worden gemaakt. Beide visies gaan uit van een dorpser Veeht-aanzieht met lagere bouwhoogten dan het plan Waterfront. Intussen is de uitwerking van het ontwerp voor het nieuwe gemeentehuis, ondanks onzeker heid over het stedenbouwkundige ontwerp plan Waterfront, doorgezet. In april 2005 werd gekozen voor 'de zwerfkei' van I'M architecten uit Deventer. Een, mede gezien de molen biotoop, in hoogte naar de Vecht oplopende compacte vorm met licht golvende baksteen gevels. Ook daartegen rijst nu verzet vanuit de Dalfser samenleving. Veel zal afhangen van de ontwerpen van Leyten Vastgoed bv en van Volker Wessels Bouw en Vastgoedontwikkeling bv. Alleen is zeker, dat de 'Witte Villa' overeind moet blijven. Het lot van de ciehoreifabriek blijft ongewis. Gezien vanuit het zuidwestkant blijft het nieuwe gemeentehuis echter een mas sief volume in het voorheen dorpse Veehtfront. Waarmee zeker de molen haar markante ligging is kwijtgeraakt. Erik Huijgen juni 2008 Heemschut 7 Dalfsen (Overijssel) voor de nieuwbouw bij het dorpshart. En Dalfsen nu. Foto T. van Welsenes

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2008 | | pagina 9