Heemschut Actief Noord-Holland Overijssel Bedrijfsdozen, witte schimmel en kassenconcentratiegebieden Alkmoor - Een thema dat in het hele land speelt is door de Commissie Noord-Holland regio naal uitgewerkt: verrommeling. Op zaterdag 19 april reisde een gezelschap per touringcar langs en door West-Friesland om de ergste voorbeelden te zien. Een paar hoogstandjes van landschappelijk schoon werden aange daan, zoals de polders Schermer, Beemster en de Etersheimer Braak. Zelfs hier wordt de druk van de verstedelijking opgevoerd. 'We moeten toch ergens wonen' constateerde inleider en gids stedenbouwkundige Roel Leenders. Hij pleit er voor bij het uitbreiden van woonkernen - naar de modekleur van dit moment 'witte schimmel' genoemd - als linten langs de oude polderstructuren te bouwen. Met behoud van zichtlijnen, zodat het 'landschap gelezen kan worden'. Na zijn inleiding in het theatercafé van de Alkmaarse schouwburg De Vest ging het per bus de provincie in. Met afgrijzen werd even later het open land ten zuiden van Berkhout bekeken, waar een - in de ogen van som mige onderzoekers - overbodig 70 hectaren groot bedrijventerrein is geprojecteerd. Plus de 'bedrijfsdozen' van verliehtings-, deuren en kasbouwbedrijven en een bank die in het 'kasseneoncentratiegebied' in Het Grootslag - tussen Medemblik en Enkhuizen - de komst van glazen warenhuizen vast aankondigen. Een voordeel is dat de twee torenflats van Water park Medemblik te midden van dit nieuwe glas straks het open land niet meer zullen domi neren. 'Het is vaak maar van welke kantje het bekijkt', aldus Leenders. Onderweg wees hij op niet in het landschap passende droomvil la's, op rafelranden en de West-Frisiaweg die wordt uitgebouwd tot vierbaans autosnelweg tussen Alkmaar en Zwolle, op de lange rijen windturbines met een ashoogte van 120 meter, hoogspannings- en telecommasten. Joop van Diepen, meereizend kenner van boerderijen, presenteerde in een West-Friese dichtregel zijn oplossing: Waarom zetten we geen vlierbomen als overgordijnen om de bedrijventerreinen. Peter Schot 'Het Huis van Deventer' stralend als tomatenkas Deventer - Met de gemeentelijke herindeling in Overijssel ontstaan ook nieuwe gemeente huizen. Een belangrijk argument voor nieuw bouw is de huisvesting voor front- en backof fice onder één dak. Verbouw zou relatief duur zijn, mede door tijdelijke huisvesting. Leegko mende gebouwen worden, los van stedenbouw kundige consequenties, vaak overgelaten aan de markt. In Deventer is een nieuw stadskantoor en biblio theek in voorbereiding. Deventer koos na een prijsvraag in 2006 voor 'Het Huis van Deventer', de visie voor de nieuwbouw van stadskantoor en bibliotheek van Neutelings Riedijk Archi tecten. Het concept is een openbare stede lijke ruimte voor alle burgers, waar bestuur, ceremonie, informatie, kennis en administratie samenkomen onder één dak. Een mozaïek van historische en nieuwe gebouwen, verbonden door een netwerk van openbare routes. Deze routes monden uit op een nieuw stadsplein achter het Grote Kerkhof, waar omheen de bibliotheek en het stadsinformatieeentrum worden ingericht. Het plein is overdekt door een koepelgebouw, waarin de stadskantoren gehuisvest worden. Een grote glazen koepel is de bekroning van het complex en vormt een publieke wintertuin met panorama over de stad. Het koepelgebouw, in de vorm van een 6 Heemschut juni 2008 Deventer aan de IJssel, zoals iedereen de stad kent. Heemschut Noord-Holland inspecteert het (on)aangetaste landschap. Foto Peter Schat

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2008 | | pagina 8