Groningen Drenthe Zuid-Holland De voormalige gasfabriek in Bedum Bedum - De provinciale commissie Groningen heeft namens de Bond Heemschut in maart bezwaar gemaakt tegen de sloop van de voormalige gasfabriek aan het Boterdiep WZ 40 te Bedum. Ook plaatselijke verenigingen en SIEN (Industrieel Erfgoed Nederland) maakten bezwaar. Het gebouw dat door sloop bedreigd wordt, is van grote cultuurhistorische betekenis en kwaliteit vanwege - de vormgeving in Berlagestijl met Jugendstil- details. Deze is zelden toegepast bij bedrijfs gebouwen in Nederland; - de gaafheid van de detaillering en de bouw kundig goede staat van de gevels en van de constructie; - het grote sociaal-eeononomiseh en historisch belang van het gebouw. Het is namelijk een van de laatste twee kleinschalige gas fabrieken in Nederland. Hier kan men zien, hoe in de eerste helft van de 20e eeuw gas werd geproduceerd. De gemeente Bedum is voorstander van sloop van de gasfabriek vanwege de verontreinigde grond rond en onder de fabriek. Uit onderzoek blijkt echter dat het technisch mogelijk is het gebouw te behouden terwijl de grond eronder gesaneerd wordt. Eerder werd dit onmogelijk geacht met de toen aanwezige kennis. Behoud van het gebouw schept kansen: het gebouw is geschikt voor herbestemming. Een horecafunctie ligt voor de hand gezien de aan trekkelijke locatie aan het Boterdiep. Een hotel, café of restaurant zal toeristen en andere bezoekers aantrekken. Ook voor een ander bedrijf is het gebouw geschikt en aantrekkelijk. Bij behoud van het gebouw van de gasfabriek blijft verdere ontwikkeling van deze locatie door nieuwbouw mogelijk. Nieuwbouw en oudbouw kunnen hier heel goed gecombineerd worden. Het behoud van de gasfabriek zal de belevingswaarde van de locatie aanmerkelijk vergroten voor bewoners en bezoekers. Verontrustend weinig bekend van leegstand Leegstand is een vaak voorbode van verloede ring en verrommeling. Een bekend probleem, maar over ernst en omvang is nog weinig bekend. Op initiatief van de Rijksadviseur voor het Cultureel Erfgoed Fons Asselbergs is daarom een inventariserend onderzoek uitgevoerd, dat de naam 'De Oude Kaart van Nederland' kreeg. Het onderzoek moet in kaart brengen hoeveel gebouwen, complexen en terreinen in ons land leegstaan en welke mogelijkheden tot hergebruik er zijn. De onderzoeksresultaten zijn weinig bemoedigend. Uit de rapportage over de situatie in Drenthe blijkt dat de kennis over leegstand en hergebruik veel te wensen over laat. Zo zou de provincie relatief weinig leegstand kennen, maar de onderzoekers geven tevens aan dat het beeld onvolledig is vanwege 'de geringe kennis, inzicht en beleid die lagere overheden, vastgoedeigenaren en belangen organisaties hebben over de leegstand in hun werkgebied.' Vastgoedeigenaren zijn ook niet bepaald toeschietelijk bij het verstrekken van informatie. De maatregelen om leegstand te voorkomen zijn ontoereikend: 'De trend in Drenthe is: Niet of nauwelijks anticiperen op leegstand.' De Drentse overheden zien leegstand boven dien vooral als een verantwoordelijkheid van de particuliere markt en beschikken niet over het geld om het probleem aan te pakken. Desondanks blijkt uit het rapport, dat er in Drenthe de behoefte bestaat om in actie te komen tegen leegstand. Wie dat moet doen blijft onduidelijk, want tegelijkertijd blijkt dat het thema niet echt leeft in de provincie. Meer over dit verontrustende onderzoek op www.oudckaortnederland.nl. Eric Ie Gras Debat inspireert: Ambassade VS moet blijven Den Haag - 'Ik heb er geen verstand van en het college van burgemeester en wethouders denkt nog na', hield wethouder Noorder van Den Haag zich eind maart op de vlakte tijdens de openbare discussie over de toekomst van de Amerikaanse ambassade. Het debat met diner, 'aan tafel met Breuer', georganiseerd door de Bond van Nederlandse Architecten regio Haaglanden en Heemschut Zuid-Holland, trok een volle zaal en werd een inspirerende bijeenkomst. Architect Peter Drijver (Scala Architecten) pleitte voor sloop van het gebouw. Drijver is voor stander voor historiserende nieuwbouw en gaf voorbeelden van het werk van enkele Engelse architecten, maar kreeg weinig bijval. Drijver voerde onder meer aan, dat ten behoeve van het gebouw inbreuk is gemaakt op de rooilijn van het Smidswater en het Smidsplein. De meeste deelnemers aan het debat spraken zich uit voor behoud van dit gebouw van de internationaal befaamde architect Marcel Breuer. Architeetuurhistorieus Wijnand Galema schetste de totstandkoming van de ambassade en het belang van Breuer. Vrienden van het Voorhout, verenigd in een stichting, zijn inmiddels gewend aan deze nieuwbouw naast de historische bebou wing en zijn vooral bezorgd om wat er voor in de plaats zou komen indien de ambassade wordt gesloopt. De PvdA-fraetie in de gemeenteraad is voor behoud van het gebouw en wil het een openbare bestemming geven. Een voorstel voor herstemming als onderdeel van de nieuwbouw voor de Hoge Raad op de plaats waar nu nog de Franse ambassade en het Axa- gebouw staan kwam van architect Niek van Vugt. Hij pleitte voor een stedenbouwkundig ontwerp. Voor de voormalige rijksbouwmeester Jo Coenen gaat het in de eerste plaats om handhaving van het gebouw, om vervolgens een bestemming te zoeken. Coenen zal zich tot het uiterste tegen sloop verzetten. BNA Haaglanden wil de discussie in boekvorm uitgeven. Tineke Vooijs Ewout van der Dussen juni 2008 Heemschut 5

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2008 | | pagina 7