Amsterdam Noord-Brabant I De oude villa bij het Haar lemmermeerstation kan een nieuwe functie krijgen. Foto Jaap Kamerling Vanuit de heemtuin valt het glas in het dak van een dubbel woonhuis aan de Hoofdstraat in Heusden extra op. Foto's Jan Beekmans Behoud woning en maak OV-museum bij Haarlemmermeerstation Amsterdam - Het Amsterdamse stadsdeel Oud- Zuid wil een nieuw stadsdeelkantoor achter het Haarlemmermeerstation bouwen. Heemschut vindt dit op zichzelf een goede locatie voor een stadsdeelkantoor. Het gebied achter het oude stationsgebouw is op dit moment weinig meer dan een 'gribus' en roept erom ontwikkeld te worden. De nog overgebleven oude loodsen vertegenwoordigen nauwelijks cultuurhistori sche waarde. Anders is het natuurlijk gesteld met het monu mentale stationsgebouw, dat ook nu niet ter discussie staat. Voor de nieuwbouw van het stadsdeelkantoor zou echter wel de oude stationswoning op een bebost perceel naast het stationsgebouw aan Amstelveenseweg 268 moeten wijken. Heemschut zou dit zeer betreuren. Het witte woonhuis uit 1921 met zijn markante wolfsdak en karakteristieke luiken is een voorbeeld van landelijke bouwkunst uit de jaren '20 en is gebouwd naar een ontwerp van een leerling van architectenbureau Gratama/Versteeg, bekend van de woningbouw in Betondorp, architect Van der Burg. Het heeft zowel van binnen als van buiten slechts weinig veranderingen ondergaan en bezit met het unieke, hoog oprijzend geboomte rondom een hoge beeldkwaliteit. Samen met het stationsgebouw geeft het de Amstelveenseweg zijn typisch 19de eeuwse sfeer, die in het huidige tijdsgewricht gekoes terd moet worden. Heemschut steunt van harte de plannen voor een openbaar vervoersmuseum op deze locatie. Volgens Heemschut is dit een prima plek, achter het monumentale Haarlemmermeerstation en bij het eindpunt van de museumspoorlijn naar Amstelveen. Een combinatie van stadsdeelkan toor en museum ligt hier voor de hand. Zo kan de 'steriliteit' van een nieuw kantoor verzacht worden door een gebouw met museale uitstra ling en een collectie mobiel cultuurhistorisch erfgoed. Wellicht zou het museum kantoor kunnen houden in de oude stationswoning. Het moet mogelijk zijn bij de bouw van het stadskantoor rondom de stationsvilla te bouwen. De entree zou dan bijvoorbeeld op de plaats van de huidige snackbar Broodje Jaap kunnen komen. Het zou voor een architect een uitdaging moeten zijn oud en nieuw op har monieuze wijze te combineren. De architectuur kan daar alleen maar spannender van worden. Heemschut heeft een dringend beroep op het stadsdeel gedaan te bevorderen, dat de bouw van het stadsdeelkantoor gecombineerd wordt met de plannen voor een OV-museum met behoud van de oude stationsvilla. De eerste reacties vanuit het stadsdeel zijn positief. Jaap Kamerling Handhaving in Heusden Heusden - De gemeente Heusden treedt - mede door het aandringen van Heemschut - hand havend op als er in de monumentale vesting wordt afgeweken van verleende bouwvergun ningen. Dat zou heel normaal moeten zijn, maar de praktijk wijst uit, dat tal van gemeenten in soortgelijke gevallen om onderscheidene redenen afzien van maatregelen en een eenmaal uitgevoerde verbouwing als het ware gedogen. Zo niet in Heusden. Bij de overigens zeer fraaie verbouwing van een monumentaal dubbel pand in de Hoofdstraat verving de eigenaar een aantal pannen op het dak boven de achtergevel door glas. Zeker vanuit de heemtuin valt de dissonant duidelijk te zien. De Monumenten commissie adviseerde dan ook negatief op dit onderdeel, waarop de gemeente de eigenaar op straffe van een dwangsom heeft aangezegd het glas te verwijderen. Een tweede geval betreft een oud pand aan de Drietrompetterstraat. De eigenaar van het daar gevestigde Kledinghuys verwijderde zonder vergunning twee bovenlichten in de voorgevel, waardoor hij twee grote ramen kon aanbrengen. Zijn etalage viel daardoor meer op, maar het aanzicht van de totale gevel werd duidelijk geweld aangedaan. Een en ander viel pas goed op in een fotoreportage over Heusdense gevels. Het Comité Vesting Heusden rapporteerde de verbouwing bij de gemeente, die de eigenaar inmiddels heeft opgedragen de gevel weer in oude staat te herstellen. Jan Keunen 4 Heemschut juni 2008

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2008 | | pagina 6