Voorwoor 18 Special Badpaviljoen 26 De crfgoedvrijwilliger 30 Zwijnsbergen gerestaureerd 37 Erfgoedexcursie Rubrieken 4 Heemschut Actief 22 Verenigingsnieuws 28 Erfgoedambacht 34 Laatste nieuws 35 Om te bekijken 38 Provinciale excursies 40 Ledenaanbieding Wederopbouw in de steigers Bij deze editie van Heemschut is een special gevoegd, waarin het Zeeuws Tijdschrift de geschiedenis schetst van opkomst, verval en uiteindelijk, na vele jaren actievoeren, behoud en herstel van het Badpaviljoen in Domburg. Heemschut (Zeeland) en het Zeeuws Tijdschrift hebben de special gezamenlijk en met behulp van sponsors samengesteld. Een nieuwe rubriek. Leo Dubbelaar is bezeten van de negentiende eeuw en de bouwstijlen uit het begin van de afgelopen eeuw. Door brand raakte kasteel Zwijnsbergen enkele jaren geleden verwoest. Spoedig lag een her stelplan op tafel, en blij was iedereen met de voortvarende restauratie. Naar de Goudse Glorie in Gouda. Twee dagen in juli één zijn met het historische binnenwater. Tijdens het schrijven van dit voorwoord is afgesproken dat minister Plasterk 19 mei in Vlissingen het Heemschut-pamflet over de Wederopbouw aangeboden krijgt van de Bond. Heemschut vindt het belangrijk dat de minister kennis neemt van de noodzaak om meer waardevolle gebouwen en gebieden te selecteren en te beschermen in het kader van de Monumentenwet 1988. Vaak volgt de waar dering voor beschermde monumenten pas jaren na de aanwijzing tot beschermd monument. De overheid lijkt anno 2008 angstig te worden om nieuwe monumenten te beschermen. Waarschijnlijk is dit het gevolg van een landelijke trend dat deregulering voor ons burgers de oplossing betekent van veel problemen. De praktijk wijst anders uit: juist in een land waar we met veel mensen dicht op elkaar leven, blijken meer regels te ontstaan dan ooit. De vraag is dan ook niet of we minder regels zouden moeten hebben, maar of de regels eenvoudiger zouden kunnen worden gemaakt. Heemschut vindt dat de overheid best trots mag zijn op wat ze inmiddels heeft bereikt. Het stempel 'aanwijzen als monument' betekende in veel gevallen het begin van de zoektocht naar daad werkelijk behoud. Zonder de aanwijzing als beschermd monument was een gebouw als de Westergasfabriek in Amsterdam er mogelijk niet meer geweest. Zonder het instrument Beschermd Dorpsgezicht zou de stadsvernieuwing op veel meer plekken diepe wonden hebben nagelaten in waardevolle binnensteden. Heemschut pleit voor een actieve rol van de overheid aan de voorkant: als we er in ons land voor kunnen zorgen dat cultuurhistorische waarden vroeg tijdig worden onderkend, dan kan er in planvorming, bij uitbrei dingen, nieuwbouw en herbestemming op een verantwoorde manier rekening mee worden gehouden. Wat dat betreft hopen we met ons pamflet Wederopbouw te bereiken dat de politiek zich rekenschap geeft van het belang van een vroegtijdige, brede bescherming van erfgoed uit de periode 1940-1965, nu het nog kan- Karei Loeff Algemeen directeur juni 2008 Heemschut 3

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2008 | | pagina 5