Ledenaanbieding 25 exemplaren van boek gratis voor leden Heemschut 'Eigen haard is goud waard' Ledenaanbieding snelle beslissers TIENHOVEN siersmeedwerk monumentenzorg wind- en zonnewijzers hekwerken en restauratie koperen lampen reparatie non-ferro metalen staalkonstrukties en trappen Investeringen om ons cultuurhistorisch erf goed te behouden kan daadwerkelijk leiden tot economische baten. In het onlangs uitge komen boek 'Eigen haard is goud waard' van de onderzoekers Tom Bade en Gerben Smid (kenniscentrum Triple E) wordt dat aan de hand van een aantal bestaande situaties duidelijk aangetoond. De publicatie is het resultaat van een onder zoek gedragen door een aantal grote monu menten gemeenten en onder andere de RACM, het Nationaal Restauratiefonds en het Project bureau Belvedere. Het sluit aan bij de artikelen over de waarde van erfgoed in het vorige nummer van Heemschut. Tom Bade en Gerben Smid gaan verder dan eerdere onderzoeken en algemene gevoelens dat een stad of gebied met een rijke, nog zichtbare historie toeristen en ondernemers aantrekt. Door het centrum van een historische binnen stad of een monumentaal gebied als een BV aan te merken - en alle geldstromen van investe ringen, onderhoud en omzetten, waardever meerdering van woningen in het gebied, in beeld te brengen wordt een reële bedrijfsvoe- Heemschut heeft voor de eerste 25 aanvragers een gratis exemplaar van het boekje klaar liggen. Aan te vragen via kilsdonk@heemschut.nl of telefoon 020 6225292. Voorts is het in beperkte mate op te vragen bij Projectbureau Belvedere of onbeperkt te downloaden via de website www.belvedere.nu bibliotheek. ring opgezet. Daarbij is onderzocht welk deel van de omzet te herleiden is tot het erfgoed, ook de inkomsten van de gemeenten en het rijk in de vorm van de verschillende soorten belas tingen. Zo blijkt de monumentale binnenstad van Delft beter te presteren dan de binnenstad van Rijswijk. Naast bestaande situaties als Delft, Alkmaar en andere plaatsen is in Leiden bovendien onder zocht wat de opbrengst zou zijn als daar de in het verleden gedempte grachten worden open gegraven. De onderzoekers menen dat zo'n onderneming zeker op de lange duur economi sche potentie heeft. Als sprekend voorbeeld wordt Buren genoemd. De toenmalige burgemeester Van Sandiek kocht in 1946 talrijke slechte woningen op. Hij deed dit tegen het advies van een hoge ambtenaar uit Den Haag in. Die stelde voor een bulldozer te laten komen. In de loop der jaren zijn de slechte huizen gerestaureerd. De historische woningen zijn thans gewild en de gemeente profiteert van de hogere waarde van dit onroe rend goed. 'Eigen haard is goud waard' maakt duidelijk dat erfgoed naast of wellicht juist door de intrin sieke waarde miljoenen euro's oplevert en zorgt voor duizenden arbeidsplaatsen. Daarbij gaat het dan wel, zo zeggen de onderzoekers, om een monumentaal gebied of ensembles en niet om een enkel monument. lp SMEDERIJ OLDENHAVE Bed rij ven weg 6, 7251 KX Vonden Tel. 0575 55 1428 Fax. 0575 55 1714 info@smederijoldenhave.nl www.smederijoldenhave. Restauratie Traditionele technieken Smeedwerk naar eigen ontwerp Hekwerken, etc. Hogewaard 6 4235 VS Tienhoven Tel. 0183 - 60 91 20 Fax 0183 - 60 11 44 40 Heemschut juni 2008 Tom Bade Gerben Smid Over de economische baten van cultuurhistorisch erfgoed rmiiiiminnnmr.immumni[nliiim SMEDERIJ OU iinniiuiiimiiiiiiimiiiiinnTlinnilill Toll Bedrijven weg 6 7251 KX Vorden 0575-551428 www.smederijoldenhave.nl

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2008 | | pagina 42