Het maritiem gevoel bij Goudse Glorie Historische waterstad vol varend erfgoed Erfgoedexcursie Ewout van der Dussen - Tijdens de Goudse Glorie op 25 en 26 juli zijn de toch al sfeervolle grachten met de honderden monumenten van Gouda gevuld met varend cultureel erfgoed. Onze rijke maritieme historie ligt daar in volle glorie en in vele varianten aangemeerd op deze Havenstaddagen. De oude vloot vorig jaar tijdens Hassailt in Hasselt (Overijssel). Foto's Hans Boshuyer LVBHB OOR DE EEUWEN HEEN speelde Gouda een belangrijk rol in de noord-zuid verbinding van de binnen scheepvaart. De stad heeft samen met Haarlem in de zestiende eeuw volop geprofiteerd van het alleenrecht op het schutten van schepen op weg door Holland Met het jaarlijks organiseren van zogenaamde Havenstaddagen wordt deze historische betekenis van water in Gouda levendig gehouden. Dit jaar tevens met de reünie van de Landelijke Vereniging tot Behoud van Historische Bedrijfsvaartuigen (LVBHB). Verwacht wordt dat rond de 170 historische bedrijfsvaartuigen langs die Goudse kades en in de Museumhaven afmeren. Vorig jaar was Heemschut bij het LVBHB-evenement in Hasselt; nu, wegens de verwachte grote belangstel ling, zelfs twee dagen. Het exeursieprogramma, opgesteld in nauwe samenwerking met de organisatie Goudse Glorie is die twee dagen gelijk en sluit natuurlijk aan bij de geschiedenis van het water in deze stad. In Gouda mag een bezoek aan de dertiende-eeuwse Sint Janskerk, de langste (123 meter) kerk van Nederland, niet ontbreken. Daar weerspiegelt in enkele Goudse glazen de waterhistorie. Het ochtend programma en de lunch is in de voormalige Garenspinnerij, indu strieel erfgoed, nu Jeugdtheaterhuis. Het gebouw uit 1917 is ontworpen door de Amsterdamse architect J. Hartkamp. De Koninklijke Goudsche Machinale Garenspinnerij is in 1861 opgericht. In het theaterzaaltje houdt Sjaak de Keyzer van de historische vereniging die Goude en het Goudse watergilde een inleiding over de geschiedenis van de doorvaart door de stad. Daarna volgt de presentatie van een collectie stereofoto's uit verschillende archieven over de beroepsvaart rond 1900. Tijdens de lunch toont het streekarchief oude prenten onder de titel 'Bootjes kijken'. Onder leiding van gidsen gaan we vervolgens in kleine groepjes de stad in. Bij aanmelding alvast de voorkeur aangeven voor een wandeling gericht op de historie van de gebouwde stad, of één aansluitend bij het waterthema. De gidsen leiden tot slot de deelnemers ook rond door de Sint Janskerk. In de tuin van museum het Catharina Gasthuis achter de kerk wordt de excursie met een drankje en een hapje afgesloten. Meer weten Op pagina 10 meer over de waterge schiedenis van Gouda. In juni 2006 verscheen in Heemschut een artikel, gewijd aan de Goudse sluizen. Programma Goudse Glorie 25 en 26 juli 10.30 uur Ontvangst in de voormalige Garenspinnerij, met koffie en stroop wafel. 11 uur Woord van welkom door Karei Loeff, directeur van Heemschut en door Paul Rietjens, voorzitter van Stichting Binnenhavenmuseum Turfsingel, namens Goudse Glorie. 11.15 uur Lezing over de geschiedenis van de doorvaart en de sluizen van Gouda, door Sjaak de Keyzer van de historische vereniging die Goude en het Goudse Watergilde 11.45 uur Presentatie van een collectie stereofoto's uit rond 1900 van de be roepsvaart. Een dubbel tijds-beeld. 12.15 uur Tentoonstelling 'Bootjes kijken', oude prenten uit het streek archief van Gouda. Na de lunch, 13.30 uur Stadswande ling (keuze keus uit historische of water-wandeling), eindigend in de Sint Janskerk. 15.30 uur Afsluitend drankje in de tuin van museum het Catharina Gasthuis. Aanmelden Deelname kost 33,50 voor leden Heemschut, 38,50 voor niet-leden. Aanmelden per telefoon 020 - 622 52 92 of per e-mail info@heemsehut. nl. Vermeld naam, adres en telefoon nummer plus aantal deelnemers en voorkeur stadswandeling. Aanmel dingen worden behandeld in volgorde van binnenkomst en zijn definitief na ontvangst van het verschuldigde bedrag op rekening. 165 831 t.n.v. de Bond Heemschut met vermelding Goudse Glorie. De Garenspinnerij /Jeugdtheater, Turfsingel 34, staat op loopafstand van het NS-station. Er wordt voor extra parkeerplaatsen gezorgd. Met de bevestiging ontvangt men daarover nader bericht tegelijk met gegevens over de bereikbaarheid van de Garenspinnerij en de route. Jaarprogramma De erfgoedexcursies van Heemschut zijn een combinatie van een concert, inleidende lezing en een stadswande ling op een bijzondere monumentale locatie. Informatie: 020-6225292 of info@heemschut.nl, www.hecmschut.nl. Vrijdag 20 en zaterdag 21 juni Domburg, Badpaviljoen, dorpswandeling met bezoek aan Marie Tak van Poort- vlietmuseum. juni 2008 Heemschut 37

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2008 | | pagina 39