•itiiin Phoenix in plafond symboliseert herstel na vuurzee 0 8 l Hans Bol lebakker - Kasteeel Zwijns bergen is klaar. Eerder is de bewo- nersgesehiedenis belicht, nu zijn de bouwhistoricus en de restauratie- architect aan het woord. De sub sidieaspecten worden belicht door de commissaris van de Koningin in Noord-Brabant, mevrouw J.R.H. Ma ij-Weggen. 4. Zes Vogelvluchtreconstructies L. Wevers. OP DONDERDAG 6 DECEMBER vorig jaar werd de restauratie afgerond met de officiële opening door de commissaris van de Koningin mevrouw Maij-Weggen, die in haar toespraak ondermeer de penibele subsidiërings situatie van Zwijnsbergen belichtte. De pro vincie heeft besloten het restauratieplan voor te financieren en garant te staan voor het geval de rijkssubsidie onverhoopt niet zou worden uitgekeerd. 'Inmiddels weten we dat het rijk geen subsidie meer verleent voor restauraties die al zijn uitgevoerd, dat maakt voorfinancie ring voortaan onmogelijk. Wij zullen uiteraard onze belofte gestand doen en de restauratiele ning aflossen groot 50°/o van de totale restau ratiekosten ad 2,5 miljoen.' De commissaris maakte voorts gewag van een restauratieachterstand in Noord-Brabant groot 100 miljoen. Vervolgens werd haar de NKS-publicatie 'Zwijnsbergen herrezen uit de as' door de voorzitter van de Nederlandse Kastelen Stichting de heer B.J. van Voorst tot Voorst aangeboden. Dit boekje, dat verschijnt in de serie NK monografieën is geheel gewijd aan de restauratie van Zwijnsbergen en bestaat uit drie delen: park en tuin; bewonersgesehiedenis en bouwhistorisch onderzoeken restauratie waartoe wij ons hier beperken. Bouwhistorie De Bouwhistorische paragraaf geeft een historisch overzicht van de veertien bouw- en restauratiefasen sinds het ontstaan: de ontwik keling van het huis en een onderzoek naar het kleurgebruik. In bijzonder overzichtelijke platte gronden zijn de bouwfasen in kleur af te lezen.1) Daarnaast is in een zestal reconstructieteke ningen in vogelvlucht weergegeven de ontwik- Ca 1552 Ca 1565 Ca 1634 30 Heemschut juni 2008 mm Zwijnsbergen uit as herrezen 1

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2008 | | pagina 32