Erfgoed ambacht Marc de Groot trots op eeuwenoud ambacht Veel kerken bevatten schitterende grafmonu menten en fraaie grafzerken. Vóór 1795, toen het begraven in de kerk officieel werd verboden, konden de gelovigen kiezen uit een graf op het kerkhof of een graf in de kerk. Dit laatste gebruik gaat terug tot in de oudheid, toen de eerste christenen begraven wilden worden in de nabijheid van hun martelaren. Nadat er ter ere van de martelaren basilieken werden gebouwd met altaren boven hun graven, wilden de gelovigen bij of in de basilica worden bijgezet. Mare de Groot in zijn atelier in Leiden. Foto Brigitte Linskens 28 Heemschut juni 2008 DIT GEBRUIK LEEFDE VOORT in de Middeleeuwen, toen relieken van heiligen in altaren van kerken werden bewaard. Een graf in de nabijheid van een reliek deed immers de dode in de heilzame nabijheid van de heilige verkeren. Pas in 1829 werd het begraven in de kerk definitief afgeschaft. Kerkhof ledereen beseft dat kerken en kloosters met hun rijke interieur en geschiedenis deel uit maken van ons religieus erfgoed. Dat histori sche kerkhoven en begraafplaatsen eenzelfde plaats toekomen, zal voor velen minder vanzelfsprekend zijn. Toch kunnen kerkhoven en begraafplaatsen om verschillende redenen tot ons religieus erfgoed gerekend worden. Vaak zijn er fraai gebeeldhouwde gedenktekens te vinden of zijn er personen begraven die op lokaal of nationaal niveau een belangrijke functie hebben vervuld. Ook de inscripties op eenvoudige grafzerken bevatten vaak belangrijke historische infor matie, zoals geboorte- en sterfdata, verwij zingen naar het beroep of de maatschappelijke positie van de dode, soms familiewapens en grafteksten die karakteristiek zijn voor een bepaalde periode. Ze vertellen veel over de sociale structuur van de streek en zijn vroegere bewoners. Begraafplaatsen en kerkhoven zijn plekken waar al eeuwenlang afscheid wordt genomen van overleden dierbaren en geliefden. De ideeën van nabestaanden over de vormgeving van de gedenkstenen voor de overledenen zijn voort durend aan verandering onderhevig. Cultuur historische ontwikkelingen van tientallen jaren, soms zelfs van eeuwen, zijn op deze plaatsen terug te vinden en verdienen onze aandacht. Het is niet verwonderlijk dat bij (kunst)historici en binnen historische verenigingen steeds meer aandacht voor grafcultuur bestaat. Bovendien hebben veel begraafplaatsen een

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2008 | | pagina 30