Vakgroep Restauratie Zij ld ijk 18 2352 AA Leiderdorp T 071 521 90 62 Wie? Leo Dubbelaar, woont te Boskoop. Geboren in Katwijk aan Zee op 5 augustus 1962. Werkzaam als archivaris bij de gemeente Boskoop. Zet zich in voor: Cuypersgenootsehap (vanaf 1985, sinds 1999 bestuurslid en vanaf mei 2007 secretaris). Sedert 2005 ook voor Heemschut als Secretaris objecten Provinciale Commissie Zuid-Holland. Verdiensten: Inventarisatie van alle R.K. kerken vanaf 1853 tot en met 1970. Deze inventari satie wordt dit jaar, het jaar van het Religieus Erfgoed uitgegeven op DVD. (De DVD is vanaf december 2008 verkrijgbaar bij het Cuypersgenootsehap). Kennis van erfgoed van alle Nederlandse steden en dorpen; coördineren van diverse behoudacties voor het Cuypersgenootsehap en Heemschut. Wat is je grootste passie? Inventariseren en fotograferen van monumen tale Nederlandse bouwwerken en reizen. Hoe ben je bij deze organisaties beland, waarom spreekt juist dit onderwerpje aan? Ik was al vanaf mijn jeugd onder de indruk van de bouwkunst van grote Nederlandse kerken. Dit is begonnen bij de Nieuwe Kerk in mijn geboorteplaats Katwijk aan Zee en de nieuwe Bavo van Jos. Cuypers aan de Leidsevaart in Haarlem. Als een soort verzamelwoede wilde ik toen alle grote monumentale kerken inventari seren om ze te leren kennen. Dit heeft geresul teerd in een inventarisatie van alle R.K. kerken. In Katwijk aan Zee werden monumentale bouwwerken gesloopt. Door het lezen van het standaardwerk van Rosenberg over de 19e- eeuwse Nederlandse kerkbouwkunst, werd ik geconfronteerd met de sloop van neogotische kerken. Dat was reden om in 1978 jeugdlid van Heemschut te worden. Nadat het Cuypers genootsehap in 1984 was opgericht, werd ik meteen lid. Het Cuypersgenootsehap zet zich als een Gideonsbende juridisch actief in voor het behoud van bedreigd 19e- en 20ste eeuws cultuurgoed, in tegenstelling tot het bravere Heemschut en dat spreekt mij aan. Wat is je favoriete object? De Nieuwe Kerk in Katwijk aan Zee van de Leidse architect H.J. Jesse. Deze kerk uit 1886 is één van de grootste protestantse kerken uit de 19e eeuw. In deze kerk heb ik in mijn jeugd menig kerkdienst moeten bijwonen. Nu kom ik er regelmatig voor orgelconcerten. Mijn wens is dat mijn uitvaart met een orgelconcert in deze kerk wordt gehouden en dat ligt op dit moment erg gevoelig in het zwaar protestantse Katwijk, omdat ik vanaf mijn 15e uit de kerk ben getreden. Wat is je grootste ergernis? Vernietiging van ons erfgoed door sloop en ondeskundige verbouwingen, alsmede het verder terughoudende beschermingsbeleid van het Rijk en andere overheden. Dagelijks moet ik het ondervinden. Wat zou je doen met een miljoen? Digitaliseren van mijn fotoverzameling (zo'n 40.000 opnamen). Verder met hulp een website met databank opzetten om alle monumentale bouwwerken in heel Europa in kaart te brengen (Erfgoedlijst Europe). Ik denk dat via Google Earth de bouwwerken kunnen worden aange geven met een goede foto en beschrijving. Er kan verwezen worden naar diverse websites van de bouwwerken. Nu ontbreekt mij helaas daarvoor de tijd, omdat ik met mijn hobby niet mijn brood kan verdienen. Anne Marie ten Cate Lid van de Vakgroep restauratie www. bouwbedrijfvandermeijnl juni 2008 Heemschut 27 Leo Dubbelaar: 'Al het erfgoed inventariseren' vy: PU 9UpPIPHPw Restaureren - Verbouwen - Bouwen

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2008 | | pagina 29