als Centraal Beheer van Herman Hertzberger over een aantal jaren kwijtraken omdat het simpelweg nog niet mogelijk blijkt om het van Rijkswege te besehermen? Heemschut hoopt dat men de monumentenwet op dit punt gaat herzien en dat de leeftijdgrens zakt naar 30 jaar. Doortastend Om de karakteristieken van de wederopbouw echt veilig te stellen moet men niet alleen meer individuele gebouwen gaan aanwijzen, maar ook de durf hebben om bepaalde gebieden als beschermd stads- of dorpsgezicht te beschermen. Een goed voorbeeld daarvan is Nagele in de Noordoostpolder, een dorp dat ontworpen is door een groep van toonaange vende modernisten. Het dorp kent niet alleen een aantal bijzondere gebouwen, maar is vooral van grote waarde door zijn typische structuur. Er zijn vele buitenwijken in Nederland volgens dit principe ontworpen, maar als compleet modernistisch dorp is Nagele uniek. Om te voorkomen dat traditionele architec tuur of hoogbouw het dorp ooit gaat ont sieren moet men de 'oude' kern van dit dorp tot beschermd dorpsgezicht uitroepen. Tot nu toe hebben de meeste gemeenten weinig belangstelling getoond voor het aanwijzen van moderne beschermde stadsgezichten. Men vreest waarschijnlijk dat een dergelijke bescherming ten koste zal gaan van de moge lijkheden om gebieden te herontwikkelen. Het Rijk heeft de plicht om boven dit soort lokale angsten te gaan staan en echt doortastend te handelen! Sloopberichten We streven bij de recente publicatie naar effect in de landelijke en plaatselijke politiek. Als de Minister niet harder aan de slag gaat, en de Tweede Kamer het onderwerp laat liggen zal er in de nabije toe komst snel veel waardevols verloren gaan. Tijdens ons werk aan dit pamflet kwam het ene na het andere sloopbericht binnen. Nederland wil blijkbaar zo snel mogelijk van de wederopbouwerfenis af. Tegen deze mentaliteit zullen wij uiteraard blijven strijden! Door alle aandacht lijkt er echter in de waardering sprake van een voorzichtige kentering. Vanuit de Bond Heemschut zal dit ongetwijfeld leiden tot een grotere bereidwilligheid om te strijden voor de nalatenschap van deze belangwekkende periode. I Norman Vervat is student kunstgeschiedenis juni 2008 Heemschut 25 I 2.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2008 | | pagina 27