Vereniging Gratis Het pamflet 'Jongere bouwkunst: bescherm nu het nog kan' is gratis ver krijgbaar via het landelijk bureau van Heemschut. Bel tijdens kantooruren 020-622 52 92 of stuur een e-mail naar info@heemschut.nl en u krijgt de publicatie toegestuurd. De publicatie is bedoeld als oproep aan de landelijke, maar ook provinciale en plaatselijke politiek. Voor dit doel kunnen actieve leden gratis meerdere exemplaren bestellen via het secretariaat. periode heeft zich tot nu toe namelijk vooral beperkt tot enkele belangrijke bouwwerken in de grote steden. De wederopbouw van Nederland beperkte zich echter zeker niet tot deze gebieden. De wederopbouw van dorpen en steden in Zeeland, Gelderland en Limburg heeft bijvoorbeeld een heel eigen karakter. Er is dus duidelijk meer dan een zuiver modernisme of een éénvormige Delftse School. Na de oorlog verspreidden beide stromingen zich snel over Nederland. Vele architecten bleken echter prima in staat om met behulp van deze stromingen tot een geheel eigen stijl te komen. Een stad als Groningen staat bijvoor beeld vol met bijzondere gebouwen van lokale 'modernistische' architecten als K.G. Olsmeyer en F. Klein. Vrijwel iedere grote stad en pro vincie kende dergelijke architecten. Het werk van deze architecten heeft het gezicht van vele steden ingrijpend veranderd. Lokale architecten gaven het modernisme, door het te vermengen met traditionele elementen, een uiterlijk dat door het materiaalgebruik en/of een rijkere vormentaal vaak beter paste bij de plaatselijke architectuur. Deze architecten waren meestal ook minder principieel als het ging om het toepassen van de modernistische principes. Het was voor hen niet bezwaarlijk om nu en dan een echt tradi tioneel gebouw te ontwerpen. Het modernisme was voor hen dus echt een 'stijl'. Een lijst van wederopbouwmonumenten is zonder het beste werk van deze vaak verassende bouwmeesters niet compleet. Niet meer van deze tijd Het zijn echter niet alleen de grote werken van de onbekende architecten die geen plek hebben gekregen op de Rijksmonumentenlijst. Iconen als de pier te Scheveningen, de Euromast te Rotterdam of de eerste scheppingen van een architect als Piet Blom ontbreken nog steeds op de Rijksmonumentenlijst. De gebouwen van Piet Blom op de campus van de Universieit Twente zijn, net als vele andere gebouwen die aandacht krijgen in het Heemschut-pamflet, nog (net) geen vijftig jaar oud. Deze gebouwen kunnen vanwege hun leeftijd op dit moment dus nog geen Rijksmonument zijn, of worden. De afgelopen jaren zijn sommige gebouwen bij renovaties wel al gedeeltelijk aangetast. Dit toont aan dat de eis dat een gebouw minimaal 50 jaar oud moet zijn niet meer van deze tijd is. Veel gebouwen worden nu al na 20 tot 30 jaar afgeschreven en dat is iets wat de monumentenwet zou moeten erkennen. Het kan toch niet zo zijn dat we een topper 24 Heemschut juni 2008 Foto's linkerpagina: Kapelle: Raadhuis. Klazienaveen: Kruiskerk Foto's rechterpagina: 1. Arnhem: Bio Flerstellingsoord 2. Meerssen: H. Jozef Arbeider 3. Enschede: Campus Universiteit Twente 4. Nagele: Wijksportgebouw

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2008 | | pagina 26