imm s Norman Vervat - In oktober presenteerde minister Plasterk zijn lijst van honderd wederopbouwmonumenten. Dezelfde dag nog volgde de reactie van Heemschut. De Bond Heem schut is namelijk niet tevreden met dit beperkte aantal nieuwe monumenten. Uiteraard zijn wij blij met het feit dat er honderd iconen uit de periode 1940-1958 zullen worden beschermd, maar het aantal is in onze ogen veel te klein. Er is zoveel meer dat bescherming verdient. Ook betreuren we het dat er in de lijst te weinig aandacht is voor zaken als bijvoorbeeld het agrarische en industriële erfgoed. Heemschut vindt het bovendien Glimmen: Openluchtschool de Appelbergen Amersfoort: De Zonnehof. Hengelo: Woonhuis 'Grote Dorst' erg jammer dat niet de kans is gegrepen om enkele bijzondere ensembles te beschermen, zoals het modernistische dorp Nagele of de herbouwde binnenstad van Rhenen. Om onze kritiek wat meer body te geven en om een middel te hebben om de politiek echt te kunnen overtuigen van ons standpunt heeft Heemschut een pamflet uitgebracht. Werk van velen Het pamflet 'Jongere bouwkunst: bescherm nu het nog kan' is de afgelopen maanden door het werk van velen tot stand gekomen. De commissieleden van Heemschut hebben in de twaalf provincies en Amsterdam gezocht naar de gebouwen die zij behoudenswaardig vinden. Dit heeft, samen met de gebouwen die door anderen nog onder onze aandacht zijn gebracht, tot een grote lijst met behoudens- waardige objecten geleid. Voor Heemschut is deze actie nieuw: voor het eerst besteden vrijwilligers in heel Nederland aandacht aan dit relatief jonge erfgoed. Sommige leden hadden bepaalde objecten zelf nog zien bouwen, anderen werden meegenomen op een nieuwe ontdekkingsreis. Voor de vrijwilligers bleek het soms lastig om de precieze waarde van een gebouw in te schatten. Daarom is een aantal twijfelgevallen besproken met externe deskundigen. De selectie die in het boekje terecht is gekomen heeft vooral de functie van attentielijsten: Heemschut wil duidelijk maken dat er in heel het land unieke gebouwen en gebieden zijn die de moeite van nader onderzoek meer dan waard zijn. Onze selectie is ongetwijfeld verre 22 Heemschut juni 2008 kiï mfs5''TIÉth 1? A

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2008 | | pagina 24