Bij de start extra onderzoekskosten maken bespaart later in de restauratie meerkosten Ad Bokhorst - Verantwoord restaureren van een monument gaat hand in hand met het weer laten functioneren binnen een structuur. Met die filosofie bestormt Sjaak Dehing de waterbouwkundige restauratiemarkt. En met succes, zoals in Sittard is te zien. EEN HISTORISCHE waterbouwkundige structuur kan je zelden helemaal weg poetsen. Dat moet ook niet, want het in stand houden van zo'n structuur is vaak de goed koopste oplossing. Eerst diepgaand onder zoeken en dan pas restaureren', vindt Sjaak Dehing, directeur van het Sittardse bedrijf Buro Aangepaste Technologie (BAT). Reeds direct na de kennismaking was het duidelijk, dat we met een bevlogen man van doen hebben, met iemand die verder kijkt dan de eigen specialistische werktuigkundige discipline. Het verantwoord restaureren van een monument is één kant van de zaak. Maar het wederom laten functioneren binnen een structuur is een andere, en wat Dehing betreft essentiële kant. Dit laat zich het beste illustreren met een voorbeeld van de recente restauratie van de Ophovermolen in Sittard. High tech Vanouds zijn watermolens gesticht om energie op te wekken en daarmee bijvoorbeeld produc tieprocessen te voeden. Het verloren gaan van dit culturele erfgoed kan worden voorkomen door het op een slimme wijze laten opwekken van elektriciteit. Het project Alternatieve energieopwekking met Watermolens is vanuit dit idee ontstaan. Dit project beoogt een lage landen waterturbine te ontwikkelen met daarbij 18 Heemschut juni 2008 Erfgoed waterbouw vooral onder water

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2008 | | pagina 20