Brug nr. 3 wordt als Brug nr. 4 in Linthorst-Homankanaal Eric /e Gras - Roest en rottend hout op Brug nr. 3 over het Linthorst-Homankanaal, niet ver van het Drentse Wijster. De gemeente Midden-Drenthe begint aan een ingrijpende opknapbeurt, die bepaald geen luxe is. Of er daarna nog iets over zal zijn van de schoon heid van het voortschrijdend verval, valt te betwijfelen. De opknapbeurt van de brug is noodzakelijk, vanwege het toenemende gewicht van het pas serende landbouw- en vrachtverkeer. Volgens de gemeente gaat het onder andere om het versterken van de constructie van de brug en om het vernieuwen van het wegdek. Van sloop zou geen sprake zijn. Even zuidelijker is Brug nr. 4 al eerder opge knapt. Daar is met Europees geld een poging gedaan om recht te doen aan de historie van het Linthorst-Homankanaal, dat tussen 1923 en 1926 gegraven werd door werklozen uit Zuid- oost-Drenthe. Het kanaal is nu een monument van de recente provinciale ontginningsgesehie- denis. Over de vraag of die restauratie van Brug nr. 4 geslaagd is, kun je lang heen en weer praten. De historische situatie is dan wel min of meer herkenbaar gebleven, maar het geheel oogt wel erg glad en netjes. Het draaimecha- nisme is volledig verdwenen, maar ook Brug nr. 3 en de vergelijkbare Brug nr. 6 kunnen allang niet meer draaien. Straks zal de opgeknapte Brug nr. 3 onherken baar veranderd zijn. Een kwestie van noodzaak, van roest en van de eisen van het moderne verkeer. Ook in Drenthe staat de vooruitgang niet stil. Brug nr 3 in het Linthorst- Homankanaal verkeert in een verregaande staat van verval, zoals hier, ook op de detail foto's, goed te zien is. Brug nr. 4 is al gerestaureerd en geschikt voor het huidige zwaardere verkeer. Strak en sterk kan (foto linksboven) de brug weer heel lang mee, maar veel van de charme verdween. Foto's Casper ie Gras juni 2008 Heemschut 17 Roestende schoonheid moet wijken

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2008 | | pagina 19