Graven en dempen, schutten en uitwateren met winstgevende doorvaart op de koop toe 'Hart Breedveld - De stad Gouda in Zuid-Holland moet de vaarroute door de stad terugkrijgen. Gedempte grachten en zijlen in het centrum moeten worden ontgraven, de relatie tussen stad en de Hollandsche IJssel moet worden hersteld. Het werkplan 2006 tot 2015 van het Gouds Watergilde is met deze wensen ambitieus, maar niet onhaalbaar. Te meer, daar het voortborduurt op de stedenbouwkundige visie van de gemeente. Gouda, opnieuw een stad van en aan het water? Al ENKELE TIENTALLEN JAREN gaan er binnen Gouda stemmen op om de verkommernis van de oude stad een halt toe te roepen. In de 'Stedenbouwkundige Visie op de Binnenstad en haar Randen' beschrijft Gouda vijftien ambities die moeten leiden tot nieuwe levendigheid, in het bijzonder door de doorvaart in de stad weer te herstellen en het ontgraven van een aantal eerder gedempte grachten. Voor het Gouds Watergilde (een werkgroep van de locale historische vereniging Die Goude) was dit reden de gemeentelijke visie te vertalen naar een waterbeleid. Zo kunnen het herstel van de vaarroute door de stad en het herstel van de relatie van de stad met de rivier gedeeltelijk meeliften met de aanleg van de Zuidwestelijke Randweg. Ook het opengraven van grachten lift mee met de realisering van grote bouw projecten. 10 Heemschut juni 2008 Stadsgezicht over de Haven. Foto's Han Breedveld Gouda, stad van het water

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2008 | | pagina 12