Heemschut Actief Zuid-Holland Restaurant Old Dutch een monument Rotterdam - Met de herbouw van het befaamde restaurant bodega Old Dutch in december 1940 na de ondergang in de vuurzee van Rotterdam op 14 mei 1940 is Old Dutch bij uitstek een Rotterdams wederop- bouwmonument. Heemschut Zuid-Holland verzoekt de gemeente Rotterdam Old Dutch, gelegen aan Roehussenstraat, dan ook in te schrijven in het gemeentelijk monumentenre- gister. De oorspronkelijke bodega op de Coolsingel dateerde uit 1932 en was met name in trek bij de gefortuneerde en zelfbewuste Rot terdammer. Na de verwoesting is met voort varendheid aan de Roehussenstraat een omvangrijk complex met een aantal noodwin- kels en horeca-etablissementen gerealiseerd, waaronder Old Dutch. Inmiddels is dit het enige gebouw dat is overgebleven van die noodwe- deropbouw. Daardoor is het uniek voor Rot terdam en van grote cultuurhistorische waarde. De cottage-architectuur is van ir. J.A. Lelieveldt en het interieur is van de hand van de architect A. Hamaker, die ook het interieur van de oude Old Dutch aan de Coolsingel had ontworpen. Ondanks aanpassingen aan de eisen der tijd, bevat het interieur nog veel elementen uit 1940 en is de sfeer goed bewaard gebleven. Het gebouw verkeert nog in uitstekende staat. De gevels bestaan uit witgepleisterd baksteen, afkomstig uit het puin van het bombardement. Door de schaarste aan glas bij de bouw zijn de ruiten samengesteld uit kleinere elementen. Stationsgebouw voorlopig gered Pijnacker - Brieven van Heemschut Zuid- Holland aan de raadsleden van Pijnacker en inspraak tijdens de raadsvergadering heeft bijgedragen aan het raadsbesluit het oude stationsgebouw met daarbij het voormalige P+R terrein van Pijnacker aan te kopen. Op het nippertje, met 15 stemmen voor en 12 tegen. De sloop, aangevraagd door de Nederlandse Spoorwegen, is daarmee van de baan. Althans voorlopig. De gemeente moet nu zelf bouw plannen voor het terrein maken en het station netje van architect J.L.L. Bourdrez daarin een plaats willen geven. De volgende stap is dan ook een advies aan de gemeente het gebouw te plaatsen op de lijst van gemeentelijke monu menten. Het gebouwtje is nog één van de weinige oorspronkelijke restanten van de Zuid-Hol- landsche Electrisehe Spoorweg-Maatschappij uit het eerste decennium van de vorige eeuw, de oude Hoflijn. Nu op een paar meter afstand gepasseerd door de lightrail verbinding tussen Rotterdam en Den Haag met een verdiept nieuw station. De ehaletstijl met baksteenelementen is zeer karakteristiek voor de spoorwegarehitectuur in die tijd. Veel werk van architect Bourdrez is verloren gegaan. In de jaren negentig is het gebouw in het kader van het Monumenten Inventarisatie Project al als beschermings- waardig geclassificeerd. Ook met het voorstel van de monumentencommissie van Pijnacker in 2004, mede op grond van het advies van het Bureau voor Bouwhistorie Droge, is destijds niets gedaan. Nu ligt er een kans om de waarde van het nieuwe gebied met de geschiedenis als grondlegger te verhogen. Ewout van der Dussen 6 Heemschut april 2008 Het station van Pijnacker. Foto Jan Wenteler Het wederopbouw restaurantbodega Old Dutch in Rotterdam. Foto Louis Zeeman

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2008 | | pagina 8