Gelderland Nijkerk Molenplein Nijkerk zonder molen? Nijkerk - Het project Oosterpoortgebied houdt de gemoederen in Nijkerk al tien jaar bezig en omvat de herinrichtingsplannen van het Molen plein en Van Reenenpark. De onrust onder de inwoners werd gewekt toen bleek dat voor 75 nieuwe woningen, een supermarkt en een parkeergarage een aantal historische panden op het Molenplein en in het Van Reenenpark gesloopt zouden worden. Het protest groeide en naast de Stichting Oud Nijkerk werden nieuw gevormd de Stichting Stadsgezicht Nijkerk, de Stichting Oostermolen en de Vereniging Van Reenenpark. Doel was sloop te voorkomen, maar ook om de aandacht voor het cultuur historisch erfgoed stevig onder de aandacht te brengen. Nijkerk ontwikkelde zich in de 14de eeuw in het noordelijke Veluwegebied langs een beek die tot vandaag het stadje doorsnijdt. De kern vormde het Plein met de middeleeuwse kerk en de omliggende bebouwing. Bronnen van inkomsten vormden achtereenvolgens de graanhandel, de tabaksteelt en de pluimvee industrie met eierenhandel. De welvaart die met name de tabakshandel bracht is af te lezen aan de fraaie 18de eeuwse gevels in en rond het centrum. Gevels waarachter veelal een middeleeuwse bouwmassa schuilgaat. Oostelijk van de oude dorpskern groeide een handelscen trum, waar al in de 14de eeuw een molen werd gebouwd, rond 1800 tabaksschuren verrezen en in 1927 de Eierhal die tot 1976 fungeerde als eierveiling. Dit handelsgebied - het huidige Molenplein - kan met recht het oude economi sche hart van de stad worden genoemd. Molen, Eierhal en tabaksschuren vormen de fysieke herinnering. Het verlies van de handelsfunctie in de vorige eeuw hield de verrommeling van het gebied in. De molen had al in 1920 door brand de houten opbouw verloren, in de Eierhal kwam een supermarkt en de tabakspakhuizen kregen een woon-, kantoor- of winkelfunctie. De molen romp en de Eierhal die met z'n forse met rode pannen gedekte schilddak een fraai voorbeeld is van de Interbellum-architectuur, zijn terecht gemeentelijk monument; de tabakspakhuizen missen deze beschermde status. Het huidige plein ligt er wat saai bij en het is begrijpelijk dat er aan een nieuwe injectie voor dit gebied werd gedacht in samenhang met het nabijge legen Van Reenenpark. Een stedenbouwkundige ingreep in een gebied met cultuurhistorische relicten die elk een fase van de economische en ook sociale ontwikkeling in Nijkerk vertegen woordigen, vraagt om een afgewogen aanpak. Terecht dat de sloopplannen vanaf het eerste uur protest opriepen bij de Nijkerkers en voor Heemschut aanleiding was de gemeente te verzoeken een beschermd dorpsgezicht te overwegen, echter zonder resultaat. Van groot belang voor de meningvorming was het sym posium dat door de Stichting Oud Nijkerk en de Stichting Stadsgezicht Nijkerk in 2004 werd belegd. Vanuit diverse invalshoeken werd over het belang van de cultuurhistorische identi teit van Nijkerk gediscussieerd. Een en ander resulteerde in een groeiend besef van Nijkerks erfgoed. Ten gunste van de Eierhal en de tabaksschuren werden de plannen aangepast. De schuren worden vanwege de aanleg van de parkeergarage zorgvuldig afgebroken en later herbouwd. De molenromp van de stellingmolen uit 1853, hoewel gemeentelijk monument, heeft het in de plannen echter niet gehaald en moet worden gesloopt. Dit is bijzonder triest, temeer daar een particulier een fors geldbedrag beschikbaar stelt voor de restauratie van de gehele molen. Het is een prachtige kans tot behoud van op z'n minst de molenromp op de plek van de eerste molen uit 1357. De Bond Heemschut is bijzonder verheugd over het gemeentelijk beleid dat meer dan voorheen oog heeft voor het gemeentelijk erfgoed. Toch heeft Heemschut gemeend bedenkingen te moeten indienen tegen het Voorbereidingsbe- sluit Bestemmingsplan Oosterpoort en onder steunt Heemschut het streven van de Stichting Oostermolen tot behoud van dit markante object, de naamgever van het Molenplein. Rio Koning april 2008 Heemschut 5 Molenplein nijkerk, Gelderland. Foto Nico Poorter.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2008 | | pagina 7