30-35 25 Religieus erfgoed: Opslag in de kerk 29 Erfgoedambacht: De orgeitreders 30 Badpaviljoen als kroonjuweel 34 De man met de gouden duimen 41 Industria Voorwoord IJJJÊUêIÊhflK! I nti0J i M Evangelisatiekerkjes op het Drentse platteland. Een eeuw geleden gebouwd, inmiddels zakken ze van ellende in elkaar. Hans Ladrak wil een inventarisatie maken van de resterende hulp kerkjes in Nederland. Edith Koevoets en Gerda de Meer, de orgeitre ders van het Van Hagebeerorgel van de Leidse Pieterskerk vormen samen al bijna tien jaar het orgeltrappersgilde van dit beroemde orgel. Het balgentreden is een oud ambacht, dat ooit echt mannenwerk was. In de Walcherse badplaats Domburg domineert het Badpaviljoen op een duin vlak bij zee boven de omringende bebouwing uit. Na de onlangs voltooide restauratie is het met zijn karakte ristieke torentje, terrassen en feestzaal weer net als vroeger: een centrum van het badleven. Daar ging een langdurige strijd aan vooraf. Zonder de beroemde massage-arts Johann Mezger zou Domburg niet zijn uitgegroeid tot het bekende kuuroord. De 'man met de gouden duimen' inspireerde ook een gene ratie kunstenaars. Net als vorig jaar ook dit jaar weer drie maal Industria in Heemschut. In augustus en december staat Industria net als in dit aprilnummer uitvoerig stil bij het industrieel erfgoed. Na een jarenlange strijd wordt het badpavil joen in Domburg deze zomer heropend. Het uit 1889 stammende gebouw van architect J.J. van Nieukerken bevond zich eind vorige eeuw in een hopeloze toestand. Stemmen gingen op voor sloop, iets waar Heemschut zich decennia tegen heeft verzet. En met resultaat, want dankzij grote investeringen van de eigenaar/ontwikkelaar, de kennis en kunde van architect en aannemer en de inzet van de gemeente krijgt het badpaviljoen vanaf deze zomer een tweede leven. Heemschut leverde een harde strijd, ook tegen de gemeente en het rijk. Die strijd was niet voor niets, en daar zijn denk ik alle par tijen blij om. Wat wel gezegd moet worden is dat jarenlang bijna niemand de waarde van het gebouw en de behoudskans hebben inge zien. Architectuur in neostijlen was uit, de waardering voor dit erfgoed kwam pas laat op gang en de kosten van behoud maakten dat bijna niemand de investering in herstel kon opbrengen. Domburg heeft opnieuw een uniek anker punt in haar midden. Een gebouw dat letterlijk verwijst naar de rijke historie van de badplaats eind 19de en begin 20e eeuw. Mondain, artistiek, uniek. Dat bijzondere architectuur langs de kust extra kwetsbaar is, bewijzen de ontwikkelingen in onder meer Zandvoort en Seheveningen. Heem schut strijd opnieuw: nu voor Britannia in Vlissingen. Ook (nog) niet door een ieder gewaardeerd, maar zeker een uniek gebouw, zij het uit een andere periode. Domburg proficiat, Heemschut-Zeeland: gefeliciteerd met het resultaat! Karei Loeff directeur april 2008 Heemschut 3 liiiul m

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2008 | | pagina 5