LIMBURG Literatuur Maastricht: In december werd in Maastricht de nieuwe brochure 'Fabrieksschoorstenen' gepresenteerd. De brochure is als deel 10 verschenen in de reeks Cultuurhistorie van de Rijksdienst voor Archeologie, Cultuurland schappen en Monumenten (RACM). De inhoud van deze brochure is grotendeels samenge steld door de Stichting Fabrieksschoorstenen (STIF). De STIF beijvert zich al tien jaar voor het behoud, de registratie en het onderzoek naar cultuurhistorisch waardevolle fabrieks schoorstenen in Nederland. In de brochure wordt aandacht besteed aan de historie van de fabrieksschoorsteenbouw, de belangrijkste schoorsteenbouwers, de techniek en het mate riaalgebruik. Ruim aandacht wordt besteed aan de juiste restauratietechnieken voor schoorst eenherstel. Veel schoorstenen zijn, doordat ze al jaren buiten gebruik zijn, in de loop van de tijd in slechte conditie geraakt door vocht- en vorstschade. Scheurvorming en loszittend met selwerk zijn het gevolg. Tot slot wordt aandacht besteed aan mogelijke vormen van herbestem ming van buiten gebruik geraakte fabrieks schoorstenen. Flet eerste exemplaar van de brochure werd overhandigd aan de wethouder van econo mische zaken op het stadhuis van Maastricht. Voorafgaand hieraan organiseerde de STIF een excursie langs historische fabrieksschoorstenen in de binnenstad. Tot de topstukken behoort de vierkant gemetselde schoorsteen van de voor malige vermicellifabriek van de firma Bauduin. Deze schoorsteen is een van de oudste nog bestaande fabrieksschoorstenen van ons land. Een bijzonderheid van deze schoorsteen is de ingemetselde jaartalsteen ('1857'). De brochure "Fabrieksschoorstenen" is ver krijgbaar bij de RACM, Postbus 1600, 3800 BP Amersfoort, info@racm.nl De vierkant gemetselde fabrieksschoorsteen van de firma Bauduin André Oerlemans: DE WATERTORENS VAN DORDRECHT EN DUBBELDAM Uitgeverij De Stroombaan, 2007. Deel 9 in de serie 'verhalen van Dordrecht'. 32 biz., ill. lit.opg. ISBN 978.90.76496.30.6. Prijs: €2,95. Auteur André Oerlemans beschrijft in deze publicatie in kort bestek de geschiedenis van de bouw van de water toren van Dordrecht, en van de water toren in Dubbeldam, gelegen ten zuiden van Dordrecht. Die van Dordrecht is de op een na oudste watertoren van Neder land. De monumentale vierkante toren werd in 1881 gebouwd naar ontwerp van stadsarchitect J.A. van der Kloes. De watertoren werd in 1882 in gebruik genomen. De Dordrechtse toren kan met recht een 'chateau d'eau' genoemd worden, met zijn kasteelaehtige uiter lijk, compleet met torentjes. In de toren werden ook machinistenwoningen gebouwd. Begin 2002 ontwikkelde de gemeente plannen voor een herontwikkeling van het verouderde bedrijventerrein waar de watertoren staat, het Eneeo-terrein. In 2005 werd een overeenkomst gete kend met het bedrijf Hotel New York vastgoed uit Rotterdam. Dit bedrijf exploiteert het voormalige kantoorge bouw van de Holland-Amerika-lijn in Rotterdam. New York Vastgoed maakte een plan voor de vestiging van een hotel in de watertoren en de vestiging van een restaurant in het voormalige pompstationsgebouw uit 1941 nabij de watertoren. In 2006 begon de omvangrijke renovatie van de watertoren, die eind 2007 werd heropend als hotel onder de naam 'Villa Augustus'. Ook de directe omgeving van de watertoren werd heringericht, met een formeel ingerichte kruidentuin, welke een fraaie verbinding vormt tussen de watertoren en het restaurant in het pompstation. Ook werd rondom het complex een deel van de rivierarm het Wantij weer opengegraven, waarmee de situatie uit het einde van de 19e eeuw terugkeerde. De totale kosten van het project bedroegen 6 miljoen euro. De watertoren van Dubbeldam, een achtkantige betonnen toren werd in 1915 gebouwd door de firma Stulemeijer uit Breda. Nadat de toren in 1970 buiten bedrijf werd gesteld, diende het gebouw een tijd als zendmast voor de CAI. Na jaren huisvesting te hebben geboden aan kleinschalige ondernemingen, werd de watertoren in 2006 opnieuw verbouwd en ditmaal eveneens heringericht tot hotel, dat vorig jaar opende als 'Hotel de Watertoren'. Met het herstel en de nieuwe hotelfunctie hebben de beide watertorens een bijzondere vorm van herbestemming gekregen, waarbij vooral de Dordrechtse beschouwd mag worden als een zeer geslaagde vorm van herbestemming, waarbij het uiter lijk in nagenoeg oorspronkelijke staat behouden kon blijven.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2008 | | pagina 49