dustrieel nieu GELDERLAND ZUID-HOLLAND NOORD-BRABANT Zuivelfabriek Hoog-Keppel Hoog-Keppel: In de bossen bij het in de Gel derse Achterhoek gelegen dorpje Hoog-Keppel werd in 1914 aan de Prinsenweg de zuivelfa briek 'Hoog-Keppel' gebouwd. De fabriek werd gesticht door baron Van Pal- landt, op verzoek van pachtboeren die op het landgoed van de baron bij Keppel woonden. De zuivelfabriek bestaat uit een bedrijfsgebouw en een vrijstaande directeurswoning, die in een Berlagiaanse stijl zijn opgetrokken. Begin jaren zestig van de vorige eeuw werd de zuivelfabriek gesloten. De in die periode ontstane coöperatieve Aardappelverwerkende Industrie Keppel en Omstreken, beter bekend als Aviko, nam de erfpacht van de oude zuivel fabriek over. Sinds 1992 worden de fabrieks gebouwen niet meer door de Aviko gebruikt en zijn ze door leegstand achteruitgegaan. Het fabrieksgebouw en de directeurswoning zijn op de rijksmonumentenlijst geplaatst. De eigenares van het complex, barones mevrouw Morzer Bruijns-van Pallandt is al geruime tijd in onderhandeling met de directie van Aviko over de toekomst van het fabriekscomplex. Er zijn plannen om het fabrieksgebouw en de directeurswoning op te knappen en een woonbestemming te geven, eventueel in com binatie met beperkte nieuwbouw op het terrein. Een probleem is dat de grond op het terrein vervuild is, en dat er een asbestsanering moet plaatsvinden. Sinds begin 2007 zijn de fabrieksgebouwen in bezit genomen door krakers. Delft: Het Techniekmuseum in Delft zal in april worden verplaatst van de huidige locatie aan de Ezeldsveldlaan naar een nieuwe locatie: het gebouw van de faculteit Mijnbouwkunde aan de Mijnbouwstraat. Dit gebouw is in 1912 gebouwd naar een ontwerp van rijksbouw meester J.A.W. Vrijman. Het Teehniekmu- seum was de afgelopen jaren gevestigd in de voormalige proeffabriek, gebouwd in 1911, eveneens naar een ontwerp van Vrijman. In dit fraaie gebouw met een industriële uitstraling was vroeger het werktuigkundig laboratorium van de Duvelt gevestigd. De TU Delft, eigenaar van het Techniekmuseum, wil met de nieuwe huisvesting een beleidswij ziging doorvoeren. Speerpunt van dit nieuwe beleid is om van het oude museum een 'science eenter' te maken. In dit 'science eenter' komt een interactieve ruimte waar alle geïnteres seerden in techniek op een inspirerende manier worden geïnformeerd over de rol van techniek in de maatschappij. Het center, waar overi gens de meeste historische machines uit het bestaande museum opnieuw worden geplaatst, krijgt een heel dynamische sfeer. Jonge en oudere bezoekers leren over techniek door zelf dingen te doen en te ervaren. Tentoonstel lingen en workshops zullen met elkaar worden verweven. Eenzelfde museumfilosofie is vorig jaar toegepast in het nieuwe teehniekmuseum van het Hengelo's Educatief Industrie Museum (HEIM). In de nieuwe huisvesting zal het 'science eenter' worden gecombineerd met de reeds aanwezige mineralogiseh-geologisehe collectie van de TU Delft. De ingang komt dichtbij de Botanische Tuin te liggen. Voor meer informatie: museum@tudelft.nl Tilburg: De uit 1930 daterende textielfabriek van de firma AaBe in Tilburg zal een nieuwe bestemming krijgen. Het grote complex bestaat uit een aantal in beton opgetrokken bedrijfs hallen met een ketelhuis en een vrijstaande schoorsteen. Het zal worden omgebouwd tot een groot winkelpark, onder de naam 'Retail park'. Al jaren staat het fabriekscomplex van de bekende AeBe wollenstoffenfabriek leeg na de sluiting van het bedrijf in 2000. Met het ondertekenen van een overeenkomst tussen de gemeente Tilburg en projectontwik kelaar BPF Bouwinvest lijkt een eind gekomen aan jaren van onzekerheid voor dit industriële monument. De fabriek werd gebouwd naar een ontwerp van de Belgische architect G. Forest. Het totale oppervlak van het fabrieksterrein bedraagt 30.000 m2. Naast de invulling van het complex met groot schalige winkelfuncties in de woon- en vrije- tijdsbranche zal op het terrein ook een aantal luxe appartementen worden gerealiseerd. Wethouder Janssen van de gemeente Tilburg is enthousiast over het nieuwe plan: 'voor Tilburg blijft de fabriek, een rijksmonument met grote cultuurhistorische waarde behouden'. Naar verwachting zal de ombouw van het fabrieks complex starten in 2009.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2008 | | pagina 48